31.03.2015 12:41 0

Policjanci zabezpieczyli chemikalia, z których można by uzyskać 12 ton amfetaminy

fot. screeen/ cbsp.policja.pl

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP zabezpieczyli niemalże 7 ton płynu służącego do produkcji nawet 12 ton amfetaminy. Towar pozostawał w dyspozycji Aleksandra E., aresztowanego w sprawie Damiana W. o pseudonimie "Wariat".

  • W miniony piątek 27 marca 2015 roku funkcjonariusze CBŚP Zarząd Gdańsku, przy współpracy z funkcjonariuszami Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach, realizując polecenie prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku wykonali przeszukanie pomieszczeń magazynowych znajdujących się w pobliżu Warszawy. Towar złożony w magazynach pozostawał do dyspozycji Aleksandra E., który od 4 marca 2014 roku jest tymczasowo aresztowany w sprawie Damiana W., ps. „Wariat” - informuje prok. Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Aleksander E. miał współdziałać z grupą "Wariata", chociaż nie był bezpośrednio jej członkiem. Oskarżony jest o to, że przez niemal rok obracał znacznymi ilościami środków niedozwolonych, prał brudne pieniądze, fałszował i posługiwał się podrobionymi dokumentami.

Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 7 ton benzylometyloketonu – prekursora służącego do wytwarzania substancji psychotropowej – siarczanu amfetaminy. Płyn zajmował 346 kanistrów o pojemności 20 litrów każdy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonej cieczy wynosi około 20 milionów złotych.

  • Z opisów na etykietach wynikało, że towar ten został sprowadzony z zagranicy, i że są to poliglikozydy alkilowe, czyli legalne substancje, powszechnie używane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, podstawowe składniki wielu żeli i płynów służących do kosmetycznego i dermatologicznego oczyszczania skóry. Wstępne badania chemiczne, wykonane przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, wykazały jednak, że zabezpieczony płyn, to fenyloaceton (fenylopropanon, P2P, benzylometyloketon, BMK) – organiczny związek chemiczny z grupy ketonów - dodaje prok. Mariusz Marciniak.

BMK jest podstawowym substratem niezbędnym do wytworzenia amfetaminy. Z 1 litra BMK można uzyskać ok. 0,6 - 0,8 kg amfetaminy.

Za popełnienie przestępstwa importu, eksportu, nabycia, posiadania, przechowania lub wprowadzania do obrotu prekursorów, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, grzywna oraz do 50 tys. zł nawiązki na cele zapobiegania i przeciwdziałania narkomanii.

[film.mp4]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...