06.07.2015 09:18 0

Czy w Bałtyku żyją groźne bakterie?

W ubiegłym miesiącu media grzmiały o niebezpiecznej bakterii, która miała pojawić się w wodach Bałtyku. Chodzi o przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus. Teraz głos w tej sprawie zabrał Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który przestrzega przed wchodzeniem do morza z ranami na skórze.

Przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus mogą powodować nudności, wymioty, gorączkę, zmiany na skórze, a także martwicze zapalenie powięzi, które może doprowadzić nawet do amputacji kończyn. Bakteria może stanowić niebezpieczeństwo dla tych, którzy wchodzą do morza z ranami na ciele, ale również dla osób z osłabionym układem odpornościowym.

Komunikat na temat występowania bakterii wydała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Eksperci informują, że na podstawie dostępnych danych nie można jednoznacznie wykluczyć możliwości występowania w wodach przybrzeżnych polskiej części Bałtyku przecinkowców Vibrio vulnificus.

  • Dotychczas nie opisano przypadków wystąpienia zakażenia ran tym drobnoustrojem na terenie Polski, czy też przypadków posocznicy na tle zakażeń tym drobnoustrojem. Nie można jednak wykluczyć wystąpienia nierozpoznanych przypadków zakażenia. Istnieje konieczność różnicowania zakażenia ran wywołanych przez Vibrio vulnificus po ekspozycji na wodę morską, z zakażeniami ran wywołanymi takimi drobnoustrojami, jak Streptococcus z grupy A, czy Staphylococcus aureus. Dlatego przestrzega się w każdym przypadku unikania ekspozycji ran na wodę morską, gdyż może to skutkować ich zakażeniem – informuje WSSE w Gdańsku.

Przecinkowce Vibrio vulnificus są bakteriami należącymi do rodzaju Vibrio (rodzina vibrionaceae), do którego należą także bakterie chorobotwórcze dla ludzi, takie jak V. cholerae, V. parahaemolyticus, a także liczne niechorobotwórcze bakterie środowiskowe. W większości przypadków są to drobnoustroje występujące zwykle w środowisku morskim, w szczególności w akwenach o średniej temperaturze wyższej niż 20º C.

  • Wymagania mikrobiologiczne co do wody w kąpieliskach, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia, nie określają konieczności oznaczania obecności przecinkowców Vibrio sp. Dlatego też nie są przeprowadzane badania wody morskiej pobranej z kąpielisk, jak i miejsc wykorzystywanych do kąpieli w tym zakresie – czytamy w komunikacie WSSE w Gdańsku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...