04.08.2017 14:31 0 Redakcja

Zabójczyni Agaty z Wejherowa usłyszała wyrok

Fot. archiwum/policja.pl

Ogłoszono wyrok w głośnej sprawie śmierci 17-letniej Agaty z Wejherowa. Sąd Okręgowy w Gdańsku przychylił się do wniosku prokuratury i skazał Wiktorię M. na karę bezwzględnego więzienia.

W trwającym ponad rok postępowaniu 19-letnia Wiktoria M. została uznana winną zabójstwa Agaty i skazana na 11 lat pozbawienia wolności. Drugą z oskarżonych, Aleksandrę L., skazano na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za utrudnianie śledztwa.

Do tragicznych wydarzeń doszło 22 lutego 2015 roku, w nadmorskim parku w Gdańsku-Brzeźnie, gdzie znaleziono ciało Agaty. Sekcja zwłok nie pozostawiała wątpliwości, że 17-latka zmarła wskutek rany kłutej klatki piersiowej, którą zadano ostrym narzędziem. Ustalono, że Agata z Wejherowa zamierzała popełnić samobójstwo, a sama zbrodnia została szczegółowo zaplanowana przy współudziale koleżanek zamordowanej.

Pierwsza rozprawa w gdańskim sądzie, za zamkniętymi drzwiami, odbyła się 1 lipca 2016 roku. Na ławie oskarżonych zasiadły dwie koleżanki ofiary – Wiktoria M. i Aleksandra L. Pierwsza z nich była oskarżona o zabójstwo, druga zaś o utrudnianie śledztwa.

W środę 2 lipca zakończono proces, który od początku był niejawny. Prokuratura zażądała kary 15 lat pozbawienia wolności dla Wiktorii M. Śledczy wykazali, że winę potwierdzają świadkowie oskarżenia oraz okoliczności śmierci wejherowianki. Z kolei obrońcy wnioskowali o uniewinnienie, argumentując, że nie istnieją jednoznaczne dowody zabójstwa.

Z wcześniejszej opinii biegłych psychiatrów i psychologów jednoznacznie wynikało, że Wiktoria M. nie jest chora psychicznie ani upośledzona umysłowo. W chwili popełnienia przestępstwa miała pełną zdolność rozpoznania swoich czynów i pokierowania swoim zachowaniem.

Orzeczone wyroki nie są prawomocne. Zarówno prokuratura, jak i obrońcy zapowiedzieli apelację.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...