24.09.2017 09:30 0 Redakcja

Nieznane oblicze Zdzisława Beksińskiego w Stacji Kultura

Fot. mat. pras.

Fotografie z lat 1955–1960 i fotomontaże z lat 1997–2000 autorstwa wybitnego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego, będzie można podziwiać w rumskiej Stacji Kultura. Wystawa „Beksiński Nieznany” potrwa od 29 września do 2 października.

Uroczyste otwarcie wystawy zdjęć Zdzisława Beksińskiego zaplanowano na 29 września, na godzinę 18:30. Goście będą mieli okazję, by się zapoznać z mniej znaną częścią twórczości wybitnego malarza, grafika i fotografa.

Na fotografiach z lat 1955–1960, a więc z czasów początku twórczości artysty, uwieczniono impresje malarskie, ale nie tylko. Jest to również sztuka z pogranicza reportażu, abstrakcji czy kreacji, gdzie widać zacięcie reżyserskie Beksińskiego. Na uwagę zasługuje również fotografia drastyczna, która współtworzy narrację opowiadaną w głównym nurcie twórczości artysty.

Fotografie z lat 1997–2000, schyłkowy okres twórczości Beksińskiego, to udana próba eksperymentu z nowoczesnymi środkami wyrazu. Fotomontaże zostały wykonane przy użyciu technik komputerowych.

Zdzisław Beksiński (1929–2005) – jeden z najznakomitszych polskich artystów tworzących w XX wieku. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany realizmem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, w Niemczech, we Włoszech czy w Japonii.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...