24.09.2017 19:00 1 Redakcja

„Piaśnica. Golgota Pomorza” – telewizyjna premiera dokumentu

Fot. mat. pras.

Już w najbliższy piątek (29 września) na antenie Twojej Telewizji Morskiej po raz pierwszy zostanie wyemitowany film dokumentalny „Piaśnica. Golgota Pomorza”. Patronat honorowy nad filmem sprawują Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, i Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo.

O zbrodni w Piaśnicy powiedziano już wiele, ale ten bolesny temat na pewno nie został wyczerpany. Nadal wiele wątków tej tragedii pozostaje niejasnych; nie jest też znana dokładna liczba ofiar. Wciąż trzeba więc głośno mówić o tym akcie ludobójstwa i badać jego okoliczności.

Lasy Piaśnickie stały się podczas II wojny światowej największym i najbardziej znanym miejscem kaźni ludności Ziemi Wejherowskiej. W ramach hitlerowskiej akcji eksterminacyjnej o kryptonimie „Inteligencja” zgładzono kilkanaście tysięcy osób. Zbrodnia w Piaśnicy, określana również mianem „pomorskiego Katynia”, była częścią realizacji planów eksterminacji polskich elit.

Hitlerowscy okupanci wierzyli, że w ten sposób zniszczą tożsamość narodową Polaków i przekształcą społeczeństwo w bierną masę, w najlepszym służącą razie jako niewykwalifikowana siła robocza. Podobny był zamysł sowietów, którzy zgładzili polską inteligencję w Katyniu. Tę świadomość należy zachować dla przyszłych pokoleń. I taka idea przyświecała twórcom filmu „Piaśnica. Golgota Pomorza”.

Dokument przypomina też historię Wejherowa i okolic podczas okupacji niemieckiej oraz prezentuje organizacje i osoby stojące na straży pamięci narodowego sanktuarium w Lesie Piaśnickim. W filmie zabierają głos m.in. Elżbieta Grot z Muzeum Stutthof, Maciej Kurpiewski z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie czy ksiądz prałat Daniel Nowak, kapelan Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.

Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras.

Warto, aby z filmem zapoznała się młodzież. Stanowi on wartościowe ostrzeżenie przed wojną i pogardą dla drugiego człowieka, która rodzi ekstremizm. Obraz zwraca też uwagę na działania społecznych i samorządowych podmiotów upamiętniających miejsce kaźni zwane Kaszubską Golgotą.

Film jest dziełem kilkuosobowej grupy dziennikarzy z Warszawy, społecznie zaangażowanych w przypominanie najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Premiera na antenie TTM w piątek 29 września o godzinie 18:00 i 22:00. Powtórną emisję dokumentu zaplanowano na sobotę 30 września (godz. 8:00 i 12:00).

Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich rozpoczęły się prawdopodobnie pod koniec października 1939 roku i trwały przez kilka miesięcy, do wiosny 1940 roku. Eksterminacja objęła polskie elity, m.in.: księży katolickich, nauczycieli, lekarzy, oficerów w stanie spoczynku, urzędników, kupców, posiadaczy ziemskich, prawników, pisarzy, dziennikarzy, pracowników służb mundurowych, absolwentów szkół wyższych. Piaśnica stała się miejscem kaźni członków organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość. Zgładzono też polskie, czeskie i niemieckie rodziny przywiezione z głębi III Rzeszy. Podobny los spotkał również pacjentów zakładów psychiatrycznych. Liczbę ofiar, która nie jest ostateczna, szacuje się na 12–14 tysięcy.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...