12.10.2017 13:38 5 Redakcja/TTM

Za milion złotych zrealizują jedenaście pomysłów wejherowian

Fot. TTM

Sześć inwestycji i pięć projektów społecznych uda się zrealizować z puli miliona złotych, który Wejherowo przeznaczyło na Budżet Obywatelski. Oprócz zwycięzców cieszą się również władze miasta, a powodem jest wysoka frekwencja głosujących.

Proszę państwa, 2152 głosy, to była mobilizacja! Niesamowite. Jak oni to zrobili? – dziwił się podczas środowego (11 października), oficjalnego ogłoszenia wyników Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Jeden z projektów znacznie wyprzedził konkurencję. Najwięcej głosów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim zdobył pomysł budowy szkolnego boiska przy tak zwanej Jedenastce, na Osiedlu Kaszubskim. To efekt solidarności tamtejszego środowiska.

Zadziałało duże zaangażowanie rodziców, którzy też zauważali potrzebę zmian w naszej szkole. Również młodzież dosłownie biegała po te głosy – mówi Anna Grubba, autorka projektu boiska szkolnego przy SP nr 11 w Wejherowie.

Wygranym może się czuć również Maciej Nowociński, kierownik seniorskiej drużyny piłkarzy ręcznych KS Tytani Wejherowo. Dzięki niemu, w ramach kolejnego Budżetu Obywatelskiego, zrealizowane zostaną dwa projekty: drugi etap budowy Centrum Sportu „Tytani” oraz „Witaj szkoło na sportowo”.

Miasto będzie budowało siłownię zewnętrzną, plac zabaw, założy monitoring i oświetlenie obiektu. Drugi pomysł, ten nieinwestycyjny, zakłada zorganizowanie w Centrum Sportu „Tytani” wydarzenia, na którym większość lokalnych stowarzyszeń sportowych będzie mogła zaprezentować się dzieciom po wakacjach – wyjaśnia Maciej Nowociński, autor projektów.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Pula środków z Budżetu Obywatelskiego podzieli się również na inne dziedziny życia. Uda się między innymi zorganizować „Teatr seniorów z pasją mieszkańcom Wejherowa” i „Koncert gwiazdy na Open Air Hip Hop Festival”. Do tego dochodzą inwestycje, takie jak rozbudowa terenu rekreacyjnego przy Osiedlu Fenikowskiego, wiata rowerowa przy Szkole Podstawowej numer sześć oraz świetlica na Osiedlu Sucharskiego. Pełną listę zwycięskich pomysłów można znaleźć tutaj.

Oprócz laureatów, radości nie kryli również przedstawiciele urzędu miasta. Powodem była frekwencja, która przekroczyła 25% osób uprawnionych do głosowania i dobrze się prezentuje także na tle innych miast.

Jeśli popatrzymy na Trójmiasto czy Rumię, to maksymalnie było to około 15%. Jest to spora różnica, dlatego można powiedzieć, że aktywność naszego społeczeństwa jest duża – podkreśla prezydent Wejherowa.

Łącznie głosy oddało 9461 mieszkańców, w większości elektronicznie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...