19.10.2017 13:40 1 Redakcja

Korupcyjny skandal w żużlu zatacza coraz szersze kręgi

Fot. Nadmorski24.pl

Zgodnie z przewidywaniami, zatrzymano kolejną osobę powiązaną ze skandalem korupcyjnym w żużlu. Co więcej, mężczyzna jest jednym ze sponsorów związanych z toruńskim klubem, który miał zlecić skorumpowanie gdańskiego zawodnika. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Sprawę dotyczącą propozycji korupcyjnej, którą złożono zawodnikowi gdańskiego klubu GKS Wybrzeże, nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Przypomnijmy, że skandaliczna propozycja miała paść na kilka dni przed meczem barażowym między gdańskim klubem a drużyną z Torunia. Szerzej tę sprawę opisaliśmy w tym artykule.

Do zatrzymania jednego ze sponsorów toruńskiego klubu doszło we wtorek 17 października. Mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia czynu sprawstwa kierowniczego.

Jak ustalono, podejrzany polecił osobie, która już usłyszała zarzuty w tej sprawie, udzielić zawodnikowi klubu gdańskiego obietnicy korzyści majątkowej i osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na przebieg i wynik meczu. Nadzorował również podejmowane przez niego w tym zakresie działania – czytamy w oficjalnym komunikacie prokuratury.

Mężczyźnie zarzuca się popełnienie czynu z artykułu 18 par. 2 Kodeksu karnego w związku z artykułem 46 ust. 2 ustawy o sporcie. Zatrzymany przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia. Jak dotąd nie wiadomo, czy obaj zatrzymani działali w porozumieniu z toruńskim klubem. W związku ze sprawą może dojść do kolejnych zatrzymań.

Artykuł 46 ustawy o sporcie
  1. Kto, w związku z zawodami sportowymi organizowanymi przez polski związek sportowy lub podmiot działający na podstawie umowy zawartej z tym związkiem, lub podmiot działający z jego upoważnienia, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg tych zawodów, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w ust. 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.

  3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę lub udziela takiej korzyści albo jej obietnicy lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...