07.01.2018 09:00 0 Redakcja/Gdansk.pl

W gdańskim ZOO pojawili się nowi mieszkańcy – lwiątka

Fot. Mateusz Ochocki/Gdansk.pl

Pod koniec 2017 w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przyszły na świat cztery lwiątka. Dokładniej – lwy angolskie, trzy samice i jeden samiec. Obecnie stado gdańskich lwów liczy już 10 osobników.

Lwiątka są potomkami Arco i Tschibindy – pary, która zamieszkuje gdańskie ZOO. Każde narodziny lwów w ogrodzie zoologicznym to wielkie święto. Podkreśla to również Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Cieszę się, że lwia rodzina znalazła w naszym ZOO sprzyjające warunki do powiększenia się i z niecierpliwością czekam na możliwość obejrzenia jej najmłodszych członków na wybiegu – podkreśla włodarz miasta.

Fot. Mateusz Ochocki/Gdansk.pl

Jak poinformowali przedstawiciele Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, lwica Tschibinda dzielnie zniosła poród i bez problemu zaakceptowała młode. Teraz samodzielnie się nimi opiekuje. Młode piją mleko matki i są oddzielone od stada, co gwarantuje ich bezpieczne dorastanie.

Fot. Mateusz Ochocki/Gdansk.pl

Każde narodziny to dobra wiadomość dla ogrodu zoologicznego – mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO – Szczególnie w Gdańsku, gdzie lwy mają znakomite warunki do życia i rozrodu kolejne młode są wielką radością i sukcesem hodowlanym – dodaje.

Lew angolski (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Podobnie jak inne podgatunki lwów, poluje głównie na duże zwierzęta, takie jak zebry, gnu, antylopy czy guźce. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość część doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...