09.01.2018 09:28 0 Redakcja

Do kierowców trafiało „lewe” paliwo – rozbito grupę przestępczą

Źródło: KAS Gdańsk

Dziewięć zatrzymanych osób, 60 przeszukanych mieszkań, siedzib firm i magazynów – to m.in. efekty wspólnej akcji pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska. Zabezpieczono też sześć zestawów cystern z 180 tysiącami litrów paliwa. Rozbito grupę przestępczą, która działała na dużą skalę. Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych. Stracić mogą też pomorscy kierowcy, bo podrobione paliwo, które trafiało na stacje benzynowe, może uszkodzić silnik.

Grupa działała od sierpnia 2016 roku. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w tej sprawie we wrześniu 2017 roku. Trzy miesiące później, w grudniu 2017 roku, dokonano kilkudziesięciu przeszukań. We wspólnych działaniach różnych służb uczestniczyło 140 funkcjonariuszy. Wartość zabezpieczonego oleju szacuje się na 600 tysięcy złotych.

Zabezpieczono szereg przedmiotów, dokumentów, zestawów z cysternami i paliwem oraz maszyny służące do oczyszczania oleju opałowego. Czynności realizowali funkcjonariusze CBŚP z Gdańska, Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej – informuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Na czym polegał mechanizm działania grupy? Sprowadzała ona olej opałowy, który miał jedynie tranzytem przejeżdżać przez Polskę, po drodze na Łotwę. Jak można się domyślić, tak się nie działo. W jednym w magazynów w powiecie kartuskim olej był odbarwiany. Następnie, na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał na liczne stacje benzynowe – niestety, również na Pomorzu.

Ponieważ olej opałowy służy wyłącznie do celów grzewczych, a nie do napędzania aut, trudno przewidzieć, jaki wpływ będzie miało na pojazd zatankowanie tego typu wyrobu – informuje Krajowa Administracja Skarbowa w Gdańsku.

Źródło: KAS Gdańsk Źródło: KAS Gdańsk Źródło: KAS Gdańsk Źródło: KAS Gdańsk

Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT, akcyzy i opłaty paliwowej.

W okresie od 19 grudnia do 5 stycznia 2018 roku zatrzymało łącznie dziewięć osób. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Zatrzymanymi są mężczyźni w wieku 22–73 lat. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skrabowych. Wobec siedmiu osób sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące, a wobec dwóch orzeczono dozór policyjny. Pięciu podejrzanych złożyło wyjaśnienia, natomiast cztery osoby odmówiły składania wyjaśnień.

W związku z tym, że podejrzani z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodów, za zarzucone przestępstwa grozi im nawet do 15 lat pozbawienia wolności – podaje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...