pełna wersja

Radni chcą przystąpienia Wejherowa do projektu Mieszkanie Plus

2018-01-10 13:35
Radni chcą przystąpienia Wejherowa do projektu Mieszkanie Plus
Fot. TTM

Klub radnych „Dla Wejherowian” we wtorek (9 stycznia) zwołał konferencję prasową. Radni poinformowali, że zamierzają złożyć projekt uchwały o przystąpieniu miasta do programu Mieszkanie Plus. Dzięki temu dla 200 rodzin oczekujących na mieszkanie komunalne lub socjalne miałaby się pojawić szansa na uzyskanie prawa wynajmu miejskiego lokum. Tymczasem priorytetem dla wejherowskiego magistratu jest rozwój budownictwa komunalnego, ale poza programem.

„Niezwłoczne zgłoszenie miasta Wejherowa do programu daje szansę na realizację inwestycji mieszkaniowych, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji mieszkaniowej […]” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, którą mają zamiar przedłożyć radni na najbliższej sesji rady miasta.

Radna Teresa Skowrońska, przewodnicząca Komisji Mieszkaniowej, przekonuje, że pomysł nie jest nowy. Wcześniej były składane pisma w urzędzie miasta, które odnosiły się do tej sprawy. Projekt miał się też spotkać z zainteresowaniem samych mieszkańców miasta, zwłaszcza wobec niedoborów lokalowych w Wejherowie.

Powstaje bardzo niewiele mieszkań należących do miasta – komunalnych czy socjalnych. W dodatku osoby o niższych dochodach nie mogą się o nie starać. Nie mają też szans na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. To one mogłyby najwięcej skorzystać na przystąpieniu do programu Mieszkanie Plus – podkreśla Teresa Skowrońska.

I dodaje, że niemożność uzyskania mieszkania bywa przyczyną wyprowadzek z Wejherowa. Osoby skreślane z listy oczekujących na mieszkanie, szukają zasiedlenia w innych miastach.

Fakt, że temat nie jest nowy, potwierdza również Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta.

Przed sesją Rady Miasta, która miała miejsce 19 grudnia, szeroko omawialiśmy sytuację mieszkaniową Wejherowa. Było tak dlatego, że prezydent miasta wniósł uchwałę, na mocy której miasto przekazało do WTBS-u działkę na budowę budynków komunalnych. Dzisiaj problemem w mieście, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, jest długa lista oczekujących na mieszkania socjalne albo komunalne, czyli o najniższych czynszach na rynku, regulowanych przez miasto – zaznacza Beata Rutkiewicz.

Uchwała o przystąpieniu do programu Mieszkanie Plus ma być przekazana na najbliższej sesji Rady Miasta Wejherowa. Wcześniej ma być ona przedmiotem obrad Komisji Mieszkaniowej. Radni podkreślają, że budżet miasta nie będzie uszczuplony w efekcie przystąpienia do rządowego programu.

Program Mieszkanie Plus opiera się na przekazaniu gruntów Skarbu Państwa albo samorządów do zasobu nieruchomości. Na tych gruntach państwowy operator zleca prywatnym firmowo budowę mieszkań na wynajem. Nie jest to więc rozdawnictwo mieszkań – podkreśla Arkadiusz Szczygieł.

Mieszkanie Plus umożliwia skorzystanie z dwóch opcji: nieograniczonego najmu albo najmu z dojściem do własności. Jednak Beata Rutkiewicz podkreśla, że nie jest to program dla osób najmniej zamożnych. Zaznacza, że stawka bazowa czynszu w Wejherowie, w lokalach komunalnych to 4,9 zł.

Jeśli chodzi o Mieszkanie Plus, na pewno jest to ciekawy program dla osób, które mają znacznie wyższe dochody niż mieszkańcy z tzw. listy komunalnej. W mediach mówi się, że czynsze w tych mieszkaniach mają wynieść nawet 24 zł za metr kwadratowy, w zależności od tego, w której będą położone części Polski. Pewnie jakąś część problemów Mieszkania Plus rozwiązałoby również na rynku wejherowskim, ale nie wszystkie – dodaje.

Problemem dla miasta może być brak działek miejskich. Arkadiusz Szczygieł przekonuje, że w Wejherowie istnieją tereny, by budować mieszkania pod wynajem.

Są jeszcze niewielkie działki miejskie, na których można postawić bloki na kilkadziesiąt mieszkań. Na te tereny nie ma popytu z sektora prywatnego. Są w Polsce miejscowości wielkości Wejherowa, w których budowanych jest po kilkaset mieszkań – podsumowuje radny z klubu „Dla Wejherowian”.

Innego zdania jest jednak Beata Rutkiewicz. W jej opinii jedynym rozsądnym rozwiązaniem problemu braku mieszkań należących do miasta jest rozwój budownictwa komunalnego. W 2018 roku w Wejherowie ma powstać 79 mieszkań o bardzo niskich czynszach.

Zasadniczym problemem jest jednak to, że miasto musi mieć działki przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. Dzisiaj jedyną taką działką jest ta przekazana do WTBS-u pod budynek komunalny. Innych działek na razie nie widzimy, co nie oznacza, że nie śledzimy tego programu. Patrzymy też na miasto, zastanawiając się, gdzie ewentualnie można by zmienić plany zagospodarowania przestrzennego, ale jest to bardzo trudne. Nieliczne działki, które posiada miasto, są zabudowane np. domami jednorodzinnymi. Zmiana planu jest więc tam niemożliwa. Miasto jest ograniczone terenowo – podsumowuje zastępca prezydenta Wejherowa.

Redakcja


skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (29)

asdfghjkl 2018.01.11 17:25
Oceń:

Przy każdej inicjatywie w którą jest zamieszany wieśwasiakowski, mówię: NIE!!!
Gdzie można zobaczyć rozliczenie tego twojego pseudo klubu?

To się odezwał Janusz ... 2018.01.11 16:25
Oceń:

Kolejny raz widać, jaka to piękna zgoda i tolerancja w narodzie panuje. Kurcze ludzie ogarnijcie się trochę. Macie argumenty merytoryczne - to jazda z nimi, na ich profil FB, w wiadomościach prywatnych itp. Bombardujcie ile wlezie, ale te wycieczki słowne pod tytułem "dziecioroby", "nieskalane myśleniem twarze" byście sobie darowali. To jest takie głupie i płytkie, że szok. Niech każdy się zajmie swoim stadkiem. Ja dzieci nie mam, bo rozwrzeszczanego dziecka nie strawię, ale dajcie żyć innym, tak jak tego chcą. Na Biedronia też pluli i pod kołdrę mu zaglądali, a jak merytorycznie ktoś przyjrzał się jego pomysłom to wychodzi, że koleś ok.
Poza tym te gadki o pchaniu się do władzy - GDZIE się pytam napisano, że WEJHEROWEM ma dożywotnio rządzić ta sama grupa ludzi??!! Hildek i spółka plus odwieczni radni na zawsze są przyspawania do stołków??!! Masz jeden z drugim ambicję i chęć na cudowną kasę z koryta samorządowego - a załóż komitet i idź do wyborów, droga wolna. Ocenimy Was przy urnach :)
Enjoy Wejherowo :)

Wejherowianka 2018.01.11 13:13
Oceń:

Bravo! popieram i zyczę powodzenia

nibemben 2018.01.11 12:24
Oceń:

te nieskażone myśleniem buźki! wejherowo w pełnej krasie:)

Adam 2018.01.11 09:48
Oceń:

Pomysł ciekawy i wypełniłby pewną lukę w finansowaniu mieszkań. Można się spierać czy to zasadne aby Państwo budowało mieszkania, ale skoro zarobki nie rosną a ludzie potrzebują 4kątów to warto im pomóc. Równie dobrze spłacanie odsetek w mdm i rodzina na swoim jest niesprawiedliwe wobec osób, które kupiły mieszkania wcześniej oraz jest rozrzutnością państwa

ZIBI 2018.01.11 09:23
Oceń:

Faktycznie Blawatek pcha sie wszedzie tam gdzie nikt go nie cierpi

KOT 2018.01.11 09:19
Oceń:

Da swoim wnukom jej syn ma tyle dzieci nastukane ze będzie komu rozdawać a drugi z boku co sie nigdzie nie dostal tez nastukał 500+ bez radny a pcha sie wszedzie aby być w kręgu zainteresowania same dziecioroby co do władzy sie pchaja z babcią na czele,panowie/panie ich juz nie idzie słuchać dla nich sie liczy tylko stołek i kasa pokażmy im pewien palec i miejsce na końcu kolejki do władzy.

Koteł 2018.01.11 10:16
Oceń:

Bezdzietny się odezwał co nie wie jak żyć

Lis 2018.01.10 23:21
Oceń:

Tego babska, Beaty nie idzie słuchać, kiwa ludzi lepiej niż Robert Lewandowski, ale ludzie już się na niej powoli poznają, i nie dają sobie ciemnoty wciskać, po wyborach wyleci, tak jak przyleciała, na swoim grzbiecie wywiezie ją z miasta ten "radny" Kozioł..

osa 2018.01.10 22:17
Oceń:

A ja muszę spłacać lichwiarski kredyt przez 30 lat. Dzięki

inteligencję wybito 2018.01.10 21:07
Oceń:

Jeśli założymy, że moc całkowita państwa, to suma mocy całkowitych wszystkich jego podukładów autonomicznych, to cel państwa polegający na zwiększeniu mocy swobodnej, zmniejszeniu mocy roboczej i takim układzie spraw, żeby moc jałowa była jak najmniejsza, jest zgodny z celami podukładów.
W tym przypadku z dobrobytem poddanych państwa.

Programy + obniżając moc całkowitą, zwiększając zapotrzebowanie na moc jałową i oczywiście roboczą, redukuje ilość mocy swobodnej w państwie.
Całkiem możliwe jest, że zredukuje ją całkowicie w taki sposób, że przy zmianie warunków zewnętrznych nie wystarczy na pokrycie mocy jałowej.
Co zakończy się likwidacją państwa.

Gdyby program 500+ i mieszkanie + był realizowany z nadwyżek budżetowych, a nie z długu, to jeszcze jakoś dałoby się go wytłumaczyć i może nawet odniósłby jakiś pozytywny krótkotrwały (perspektywa 5 lat) skutek.
Natomiast w długiej perspektywie (10 lat co najmniej) musi mieć skutki negatywne.

Ale jest realizowany z długu.

I w przypadku bankructwa lub rozwalenia państwa, nie tylko nie wzrośnie dobrobyt Polaków, ale nastąpi pogorszenie sytuacji.
A ponieważ upadłe państwo, tym bardziej nieistniejące, nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji – obrony życia, zdrowia i mienia poddanych – może to się zakończyć bardzo źle.
Czego próbkę mieliśmy po 1939r., lub łagodniej w okresie upadku I RP, kiedy obce wojska maszerowały w tą i a zad rabując co się dało.

Ja myślę, że prawdziwym celem ludzi stojących za 500+ (nie tych „cybernetyków”, którzy myślą, że są inspiratorami), jest właśnie rozwalenie Polski i zniszczenie Polaków.

Janek74 2018.01.10 20:38
Oceń:

DRAMAT !! SOCJALIZM PEŁNĄ GĘBĄ nawet w Wejherowie !! Rozdawnictwo ,z pieniędzy podatników !! Zabrać 1000 zł dać 500 zł (super biznes ) .Już czas na niskie proste podatki !! Już czas na partie WOLNOŚĆ

Janek74 2018.01.11 20:28
Oceń:

Do obserwator ...Do końca świata .... ! Co prawda boli ? A niech boli !!

obsrewator 2018.01.11 14:54
Oceń:

Janek, coś nowego potrafisz napisać czy non stop z playbacku będziesz nadawać.

Tr 2018.01.10 19:30
Oceń:

No nie wierze, tam stoi Gumis ?! :D

hahahha 2018.01.11 17:23
Oceń:

Jak widać ta rura się nie poddaje :D

SL 2018.01.10 19:26
Oceń:

Idą wybory.. Ale pomysły coraz mniej widowiskowe.
To nawet nie zasługuje na miano obietnicy wyborczej, bo nie zależy od nich

Wyborca 2018.01.10 18:37
Oceń:

Psy poszczekają a karawana jedzie dalej. Brawo!!!

Opty 2018.01.11 07:56
Oceń:

Dosyć dwuznaczne, .. ci na tym zdjęciu to "psy" ... ;)

Wyborca 2018.01.11 09:15
Oceń:

Nie. Psy to tacy jak ty OPTY

Ja 2018.01.10 16:46
Oceń:

Te stowarzyszenie "dla wejherowian" to jakas przystawka PiSu! To juz lepjej na PiS głosować, bo oni chciaz maja cos do powiedzenia w Polsce.

och 2018.01.10 16:27
Oceń:

ZAMIAST TAKICH AKCJI I MYDLENIA LUDZIOM OCZU OBNIŻCIE PODATKI

marek 2018.01.17 08:29
Oceń:

A jakie podatki mają obniżyć? To nie jest gestia samorządów. Chyba, że chodzi Tobie o podatki od nieruchomości. Może na wiosnę coś więcej nowa inicjatywa zdradzi. Czekam z niecierpliwością.

Ktoś zorientowany 2018.01.10 15:02
Oceń:

200 mieszkań !!!! ???? No to p. Skowrońska będzie miała kogo obdarowywać. Czyżby aż tak powiększyła się jej rodzina??? ;-) ;-)

Polo 2018.01.10 16:20
Oceń:

Da swoim wnukom jej syn ma tyle dzieci nastukane ze będzie komu rozdawać

Edi 2018.01.10 15:18
Oceń:

nie bądź złosliwy !! nareszcie ludzie, którzy coś robią, którzy czegoś dobrego dla mieszkańców chcą, a nie tylko dla siebie! nie przyklaskują jak reszta radnych prezydentowi ...

Kamil 2018.01.10 18:02
Oceń:

A kiedyś tak mu klaskali ze ho ho

Ed2 2018.01.10 16:04
Oceń:

Widać, że nie znasz wspomnianej wyżej pani. Na takich naiwniakach grupy polityczne Brunszwik kapitał.