14.01.2018 11:30 2 Redakcja

Pomorzanie wybierają kolej – pojadą nowym składami

Fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu

O ponad połowę wzrosła liczba pasażerów korzystających z usług Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Być może osób podróżujących tym właśnie środkiem transportu przybędzie – władze województwa planują zakupić nowoczesny tabor.

Miniony rok był dobry dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Jak podał serwis prasowy województwa pomorskiego, w 2017 roku z linii PKM skorzystały nieco ponad trzy miliony osób, a to oznacza, że pasażerów było o 50 procent więcej pasażerów niż w 2016 roku.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości dla pomorskich kolei. Przedstawiciele marszałka zapowiedzieli, że pięć nowoczesnych pociągów elektrycznych obsłuży między innymi linię Słupsk–Trójmiasto. Po elektryfikacji będą też mogły wjeżdżać na linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Chcemy, aby nowe pociągi wyjechały na pomorskie tory jeszcze w bieżącym roku. Zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 133 miliony złotych. Osiemdziesiąt pięć procent tej kwoty, a więc około 92 milionów złotych, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 – poinformował Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Pojazdy będą skierowane na linię Słupsk–Trójmiasto–Malbork–Elbląg. Ich zakup ma się też wpisać w plany elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, szlaku do Kartuz oraz linii nr 201 – z Kościerzyny przez Gdańsk-Osową do Gdyni.

O wyborze konkretnego producenta zadecyduje postępowanie przetargowe. Przy ocenianiu ofert liczyć się będzie nie tylko cena, ale też czas, w jakim pociągi mogą zostać dostarczone – wyjaśnia wicemarszałek. – Niedługo ogłoszona zostanie specyfikacja przetargowa. Wtedy też poznamy wyposażenie składów. Na pewno będą wyposażone w klimatyzację oraz sieć wi-fi. Będą również rozwijać prędkość do 160 km/h – dodaje.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...