20.01.2018 14:00 1 Redakcja

Gdyński szpital wyróżniony prestiżowym certyfikatem

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Tylko pięć szpitali w Polsce, w tym Szpital Morski im. PCK w Gdyni, może się pochwalić certyfikatem Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi. Uzyskanie akredytacji poprzedziły trzyletnie przygotowania.

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Wiesław Janusz Kruszewski, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Gdyńskim Centrum Onkologii stworzono, bazując na latach doświadczeń specjalistów z gdyńskiej placówki. Ważne były też międzynarodowe standardy medyczne.

Podstawową zasadą naszej pracy jest objęcie kompleksową opieką pacjentek z chorobami piersi, tak aby od momentu przekroczenia progu naszego Ośrodka, diagnostyka i konieczne leczenie toczyły się w sprawny, profesjonalny i jasny dla pacjentki sposób – podkreśla prof. Kruszewski.

Kompleksowa opieka wymaga ścisłej współpracy lekarzy i personelu medycznego z różnych dziedzin, a także porozumienia między lekarzami a pacjentami.

Wszystko to zapewnia nasz interdyscyplinarny zespół, złożony z lekarzy onkologów, chirurgów onkologicznych, radioterapeutów, radiologów i patomorfologów, a także personelu pielęgniarskiego, techników, fizjoterapeutów i psychologów – dodaje prof. Kruszewski.

Pacjentka, która trafia do gdyńskiego centrum, objęta jest dokładnym procesem diagnostycznym, a jeśli to konieczne – również terapeutycznym. Wykonuje się diagnostykę obrazową oraz przeprowadza się biopsję w przypadku wykrycia zmiany. Pobrany materiał jest badany na miejscu, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

– *W przypadku rozpoznania nowotworu złośliwego pacjentka trafia na odbywające się co tydzień konsylium, w trakcie którego nasz interdyscyplinarny zespół podejmuje wspólnie wraz z pacjentką decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Obejmuje ono leczenie chirurgiczne. W Oddziale Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni wykonywane są zabiegi oszczędzające pierś, operacje z zaoszczędzeniem węzłów chłonnych w pasze, po oznaczeniu węzłów wartowniczych, amputacje piersi z jej jednoczasową rekonstrukcją – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy spółki Szpitale Pomorskie.

Na każdym etapie terapii pacjentki mogą liczyć na fachowe wsparcie i zastosowanie procedur medycznych. Również po zakończeniu leczenia jest objęta opieką Poradni Onkologicznej. Może także korzystać z grup wsparcia i innych form pomocy.

Otrzymanie akredytacji dowodzi słuszności podjętej kilka lat temu przez samorząd województwa pomorskiego dobrej decyzji o budowie w Gdyni centrum onkologicznego, w Szpitalu Morskim im. PCK. To był wówczas największy w skali naszego regionu projekt z obszaru zdrowia o wartości 60 mln zł, dofinansowany z budżetu unijnego – mówi Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...