pełna wersja

Remont wejherowskiego dworca stanął w miejscu

2018-02-07 13:45
Remont wejherowskiego dworca stanął w miejscu
fot. TTM

Dworzec w Wejherowie miał zmienić się nie do poznania. Mieszkańcy oraz przyjezdni czekają na remont od lat. Kilka razy PKP ogłaszało przetarg na wykonawcę prac. Gruntowna przebudowa miała ruszyć w połowie 2017 roku. Tak się jednak nie stało. PKP rozwiązało umowę z biurem projektowym, które już zdążyło przedstawić swój projekt.

Pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z wejherowskiego dworca, mieli prawo oczekiwać radykalnych zmian. Póki co, skończyło się na liftingu peronów, który przeprowadzono we wrześniu 2017 roku.

Fot. Michał/Nadmorski24.pl
Fot. Michał/Nadmorski24.pl

Fot. Michał/Nadmorski24.pl
Fot. Michał/Nadmorski24.pl

Przedstawiciele powiatu wejherowskiego i Wejherowa podpisały w czerwcu 2015 roku list intencyjny z PKP S.A. w Warszawie, na mocy którego spółka zobowiązała się w latach 2015-2017 do całkowitej modernizacji dworca PKP w Wejherowie. Mamy dzisiaj luty 2018 roku, dworzec nie został zmodernizowany – wyjaśnia Jacek Thiel, etatowy członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego.

Dworzec w Wejherowie w przyszłości ma pełnić funkcje kulturalne.

Chcemy, żeby dworzec stał się taką stacją kultury, biblioteką, aby służył mieszkańcom i pasażerom – dodaje Jacek Thiel. – PKP planuje duże inwestycje. Będą nowe tory z Wejherowa do Rumi, miasto modernizuje przestrzeń wokół dworca, powstanie duży parking dla mieszkańców, którzy będą chcieli się przesiąść na dworzec. Uważamy wszyscy, że ten ruch na kolei wzrośnie. W interesie PKP, władz miasta i powiatu jest to, aby dworzec stał się wizytówką i aby służył jak najlepiej wszystkim pasażerom – dodaje Jacek Thiel.

Okazuje się, że została przygotowana specyfikacja i przetarg. Przetargu nie rozstrzygnięto za pierwszym i kolejnym razem, ale w 2017 roku wyłoniono biuro projektowe, które przedłożyło wstępną koncepcję, wizualizację nowego dworca PKP w Wejherowie.

PKP rozwiązało umowę z biurem projektowym. W chwili obecnej kolejny raz wszyscy stanęliśmy w miejscu – dodaje Jacek Thiel.

Przypomnijmy, że pod koniec 2014 roku zakończył się niewielki remont wejherowskiego dworca, który obejmował jedynie wnętrze budynku. W przyszłości modernizacja ma być kompleksowa i obejmie wszystkie aspekty obiektu, z którego rocznie korzysta prawie 4 miliony pasażerów.

Inwestycja obejmie remont głównej części budynku, zmieni się lokalizacja holu i kas PKP. Do wyremontowanego obiektu swoje kasy zamierza przenieść także PKS. Ma powstać również winda oraz nowa klatka schodowa – to wszystko na parterze. Ponadto budynek ma pełnić także funkcje kulturalne. Na piętrze i poddaszu ma się znajdować „Kolej na kulturę” oraz „Poczytalnia”.

Planowana jest również sala koncertowa, sala wystaw i poczekalnia. To nie wszystko, bo budynek zmieni się także z zewnątrz. Zyska nową elewację, drzwi oraz okna. Wymienione zostanie całkowicie pokrycie dachowe.

Fot. Michał/Nadmorski24.pl Fot. Michał/Nadmorski24.pl
Fot. Michał/Nadmorski24.pl Fot. Michał/Nadmorski24.pl
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM
fot. TTM fot. TTM

Kwt

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (40)

Chomik 2018.02.08 23:30
Oceń:

A mnie się marzy na dworcu w Wejherowie, jak na 21 wiek przystało, winda i porządne WC. Może wymagam zbyt wiele, ale mam już dość powrotów z Gdańska i tego folkloru - toru 7 peronu 2 i wagonów, które nie wiadomo gdzie staną a jak już to wtedy można podziwiać: silnych chłopów niosących po schodach wózek inwalidzki oraz matki z dziećmi pod pachą i walizą pchaną na kółkach. "Stacja Wejherowo wysiadać" - tego nie trzeba zapowiadać - to widać słychać i czuć.

ml 2018.02.09 08:26
Oceń:

Pisz do PKP...

No i co 2018.02.08 19:09
Oceń:

Hildebrandt i tak wygra wybory, bo żaden z kandydatów nie ma nawet 5 procent tej wiedzy i doswiadczenia aby cokolwiek zrobic. Taka prawda. Jak nie on, to kto? Szczygieł? He he dobry żart. On nawet utwardzenie swojej ulicy nie potrafi załatwić.

Lala 2018.02.09 15:17
Oceń:

Hildebrandt jak zaczynał nie miał żadnego doświadczenia.... A teraz jest chciwy i pazerny na kasę. Trzeba dać szansę innemu tak jak jemu daliśmy ale dla niego czas się skończył. Na emeryturę z nim. Pokraka

Kinia 2018.02.09 15:14
Oceń:

Hildebrandt dba o własną d***... Pewnie nie chciał dołożyć tyle kasy ile PKP chciało i dlatego tak to się opóźnia... Robi wszystko ale nic dla ludzi i taka prawda.....

precz z Hildebrandtem 2018.02.09 10:45
Oceń:

nie może bo mamy takiego prezydenta, który tylko swoim drogi robi, a jak ktoś nie po jego mysli, to nic nie załatwi!!!

Czyja wina 2018.02.08 19:05
Oceń:

PKP to nie udacznicy i tyle w temacie.

Spoko 2018.02.08 19:04
Oceń:

Na wiadukty i przebudowę torów PKP ma kase unijna, czyli musi to zrobic, bo inaczej dyrektorzy stracą robote. Jestem o to spokojny. Dworzec to zupełnie inny temat.

Kolejarz 2018.02.08 19:01
Oceń:

O PKP decyduje PiS, a nie Hildebrandt. Piszcie petycje do posłów PiS. Miasto robi co moze, ale za PKP nie moze tego zrobi. Miasto i powiat nawet do dworca chciały sie dołożyć.

Lol 2018.02.08 16:34
Oceń:

Wybory wygra , ko zbuduje McDonalda !

Janek74 2018.02.08 14:30
Oceń:

Hildebrandt i spółka znowu wygrają wybory ! Narzekanie tu nic nie pomoże ! W Wejherowie nie ma kandydata młodego ,myślącego jak wolnościowiec a nie katosocjalista (żyjący na koszt gnębionego podatnika) !

Tomas 2018.02.08 09:34
Oceń:

Nie wiem o co chodzi ale coś nas jako miasto co chwilę robi w ch... tzn w konia! I tak wyliczając najważniejsze... Plany budowy akwaparku w miejscu dzisiejszego węzła Zryw, zapowiadane przez akcjonariuszy sale kinowe do dziś niewybudowane w CH Kaszuby, galeria handlowa przy ul. Sienkiewicza, która miała dziś już dawno funkcjonować. A o dworcu kolejowym to już można kronikę z wycinków prasowych stworzyć. I wszystko hucznie zapowiadane w mediach! A jeszcze dodam ulice po remontach, na których energa nie raczy zlikwidować starych słupów ze szpetnym liniami napowietrznych. No coś za dużo tych wałów...

ml 2018.02.08 10:53
Oceń:

Akurat to, że nie powstała ta galeria to całe szczęście... Wybudować bliżej Sienkiewicza parking, resztę przeznaczyć na kamieniczki w stylu starego miasta z ewentualnie lokalami na parterze...

bardzo wkurzony 2018.02.08 11:59
Oceń:

Galeria powstanie w tym miejscu prędzej czy później. Pracuję w branży projektowej i w tym momencie uzgadniane są wszystkie przyłącza. Rozbudowa Wejherowa po roku 90 to jeden wielki bu**el. Wizja miasta serwowana nam przez włodarzy w ogóle się nie sprawdziła. Miasto wymiera. Wizje Wejherowa jako kulturalnej i duchowej stolicy tej części Polski nie trafione. Tylko zmarnowano kupę pieniędzy. Nie jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla żadnych przedsiębiorców ani tych małych ani tych dużych. Miasto - sypialnia. Niestety już jest chyba za późno.

... 2018.02.08 17:34
Oceń:

Zgadzam się. To tak jest jak kręci się interesy z wybranymi w mieście przedsiębiorcamu nie wpuszczając obcych. Ta ochrona lokalnego rynku i parasol ochronny nad wybranymi źle się skończy. Ale myślę ze na nic nie jest za późno. Trzeba jakoś tylko zachęcić do inwestowania. I nie skupiać się jedynie na kulturze... Kultura jest ważna ale nie zapominać o innych potrzebach mieszkańców.

edi 2018.02.08 09:26
Oceń:

nawet tego przrez 20 lat Hildebrandt nie dopilnował

wtf 2018.02.08 08:16
Oceń:

Czy nie można wyciągnąć jakiś konsekwencji w stosunku do PKP? Po co są te wszystkie umowy...? Kpina!!!

Śmiech na sali to całe PKP 2018.02.08 00:09
Oceń:

Wiedziałem! To całe PKP to dziadostwo nie warte zaufania. Są niesłowni i niepoważni. Dlatego hucznie odtrąbione info o wielkim sukcesie w temacie tuneli przyjąłem z przymróżeniem oka. Czy to jest partner do jakichkolwiek rozmów???

tyu 2018.02.07 22:33
Oceń:

Inwestuje Wejherowo,czy PKP ? Tak czy siak ktoś dał d...

SL 2018.02.08 09:46
Oceń:

Porozumienie podpisalo miasto Wejherowo, PKP i starostwo.

Tr 2018.02.07 21:26
Oceń:

Hildebrandt cos licha papiery podpisał..
Skończyło się na zapowiedziach..

Ciekawe jak z obiecanymi tunelami.

herbatnik2009 2018.02.07 20:46
Oceń:

Biblioteka, ,wystawy, sale koncertowe, dodam że buduje się Muzeum Piaśnickie, rozbudowuje Muzeum Pismiennictwa- po prostu jestem olśniona...czy tu mieszkają sami koneserzy kultury?

bardzo wkurzony 2018.02.07 21:56
Oceń:

Nie inaczej. Pewni koneserzy sztuki, nie mogąc się doczekać nowo otwartych wystaw już zarezerwowali sobie miejsca na widowni,na kartonach jeszcze przed remontem ! Plotki się już rozeszły i w godzinach wieczornych na ulicach takich jak Wałowa czy Kopernika okoliczni mieszkańcy 'debatują' o nowym aspekcie kultury w Wejherowie !

kaszuba 2018.02.07 21:18
Oceń:

Muzeum Piasnickie sie nie buduje,tylko remontuje zakupiony budynek.

Discovery 2018.02.07 20:40
Oceń:

No cóż nie dość że patologia na ulicach to jeszcze w urzędach,jednak to prawda że komuna wraca ,na dworcu będzie bar mleczny z przykręcanymi sztućcami do koryta a ludzie dalej będą klaskać bo tak im każą ,to tak jak w korei północnej.

Matka 2018.02.07 19:57
Oceń:

Mi by wystarczył chociaż podjazd dla wózków. Bo jak matka z wózkiem ma wejść po tych schodach? Chyba polecieć

bardzo wkurzony 2018.02.07 19:52
Oceń:

Od około 15 lat, średnio 2 razy w roku czytam w gazecie, oglądam w tv czy znajduję w internecie informację o remoncie gruntownym dworca !!! Jestem już porostu wściekły i każdego imbecyla urzędasa który pi****li o tym remoncie mam ochotę kopnąć w d**e. Ile lat można okłamywać i zwodzić za nos mieszkańców ?! Dorwali się jeden z drugim do stołków, porobili kariery i doją miejską kasę. To samo z wykonaniem nowych instalacji i nowej nawierzchni na 300 metrowym odcinku drogi ! Ludzie zlitujcie się. Ile to już trwa. Ale jak przyjdzie czas to hildebrant z innymi rybkami, tokłowiczami, patsidisowymi czy innymi karierowiczami będą sobie wstęgi przecinać i gratulować jak by to oni za swoje pieniądze te remonty wykonywali. MAM DOŚĆ !

Dolo 2018.02.07 19:51
Oceń:

Jakie miasto, taka wizytówka

jo 2018.02.07 18:53
Oceń:

Wszystkie miasta się rozwijają. Rumia ma piękny dworzec. Reda zaczyna robić to samo. Tylko Wejherowo za rządów jaśnie pana tfu hildebrandta (specjalnie z małej litery) cofa się. Miasto zaniedbane,nieodśnieżone, brak koszy na śmieci przy ulicach,dbanie tylko o centrum miasta, a o jakimkolwiek tunelu możecie zapomnieć. Zresztą o tunelach pan h. mówi od dwudziestu (20) lat.

Kzyy 2018.02.07 16:49
Oceń:

A ciekawe jak ma się sprawa ronda przy dworcu.Zamiast wylać asfalt otworzyć ulice to stoi to wszystko.W takim tempie to tunel na kwiatowej za 10lat nie zrobią.Nie mówiąc już o węźle smiechowie który miał być otwarty w styczniu.

nerwowy 2018.02.07 15:30
Oceń:

4000000 pasażerów rocznie ? Czyli prawie 11000 dziennie....he nieźle ktoś popłynął...

Lechu 2018.02.07 19:57
Oceń:

Pojemność jednego składu kolejki SKM to ok 650 osób. Standardowy pociąg SKM to dwa składy - czyli pojemność ok 1300 osób. Dziennie z Wejherowa i do Wejherowa ~ 100 kursów samej SKM. Do tego dolicz pociągi PLK, Intercity idt.
11 tysięcy pasażerów dziennie to nic nadzwyczajnego.

pasazer 2018.02.07 21:25
Oceń:

fajnie to wyliczyłes,ale wszyscy pasażerowie musieli by wsiadać i wysiadać tylko na stacji Wejherowo, a tak niestety nie jest.W Wejherowie maxymalnie kilkaset tysiecy i to razem z odprowadzającymi.

tomasz 2018.02.07 14:31
Oceń:

I jak to się ma do obietnic pkp budowy tuneli pod torami którymi tak się ostatnio chwalił Pan prezydent...

ja 2018.02.07 14:25
Oceń:

Gmina Wejherowo...i wszystko jasne.

Andrzej Puerto 2018.02.07 16:14
Oceń:

A co ma do tego gmina?

Xxxxx 2018.02.07 15:57
Oceń:

A co ma do tego gmina ty cymbale?

maniek 2018.02.07 14:07
Oceń:

I oto przeklad aby nie wierzyć w obiecanki. Ile razy na łamach tego aportalu informowano o planowanym remoncie, który za każdym razem został przesuwany w czasie ?

Mieszkanka 2018.02.07 14:05
Oceń:

Ten dworzec to jest obecnie wizytówka miasta - wszystko w rozsypce. Pozamykali wszystkie ulice wokół dworca nic się nie dzieje a przejechać przez miasto to jakaś tragedia. Szybciej dojadę do gdyni niż przemieszcze się z jednego końca na drugi.

Marek 2018.02.07 14:03
Oceń:

Nie liczcie jednego przejazdu z dworca jako pasażera. Gdy ktoś codziennie jeździ do roboty, to liczycie 500 pasażerów na dworcu rocznie?