pełna wersja

Gmina Szemud rozpoczyna wiosenne naprawy dróg gruntowych

2018-02-14 18:30
Gmina Szemud rozpoczyna wiosenne naprawy dróg gruntowych
źródło: Google Maps

Trudne, zimowe warunki dały się we znaki osobom odpowiedzialnym za utrzymanie dróg na całych Kaszubach. Niszczycielska siła aury nie ominęła gminy Szemud, której przedstawiciele przyznają, że ostatnie tygodnie nie były łatwe. Jednak wraz ze zbliżającą się wiosną urzędnicy zapewniają, że rozpoczynają procedury związane z poprawą dróg gruntowych.

Gminni urzędnicy nie owijają w bawełnę i przyznają wprost:

Ciężko było utrzymywać w 2017 roku w dobrym stanie technicznym drogi gruntowe, a szczególnie te o dużym nasileniu ruchu – piszą przedstawiciele gminy Szemud w gminnym biuletynie. – Bardzo często występujące opady deszczu uniemożliwiały wręcz skuteczne stosowanie równiarek drogowych.

Urzędnicy opisują, że bardzo często pojawiały się słabsze miejsca w nawierzchni dróg oraz woda przedostająca się na drogi z pól lub źródła wód gruntowych.

Z tego też powodu prace po okresie letnim ograniczały się głównie do uzupełniania nierówności w drogach gruzem lub kruszywem – wyjaśniają. – Więcej było potrzeb w zakresie odwadniania dróg poprzez wykonanie dodatkowych przepustów i rowów odwadniających. Dobrze, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstało około 17,5 km dróg o nawierzchni z płyt „Yomb”, ale zdarzały się też miejscowe uszkodzenia spowodowane nadmiarem spływającej wody – podsumowują.

I dodają, że zapotrzebowanie w sołectwach na roboty było tak duże, iż przekroczono wszystkie środki finansowe przewidziane na ten cel w 2017 roku.

A to dopiero początek. Drogi trzeba na wiosnę doprowadzić do użyteczności. Dlatego, jak czytamy w biuletynie, władze gminy Szemud rozpoczęły już postępowania przetargowe w sprawie dostaw gruzu i wykonywania drobnych napraw dróg, w tym budowy przepustów.

raz

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (6)

Mieszkaniec 2018.02.15 21:12
Oceń:

Nasypanie gruzu z gwoździami i metalowym żelastwem to nie jest naprawa. Sytuacja powtarza się każdej wiosny i jesieni... Ludzie niszczą sobie samochody ale gmina tłumaczy się deszczem... Nikt nie myśli żeby chodź raz naprawić drogi porządnie.. Kilka rowów mogłoby załatwić sprawę i ułatwić utrzymanie dróg w stanie używalności... Ale po co???? Gmina po większości dróg nie jeździ więc im nie zależy... A mieszkańcy niech sobie radzą.... Zamiast żyć w XXI wieku cofamy się do czasów średniowiecza....

Leo 2018.02.15 19:14
Oceń:

Najpierw trzeba umieć naprawiać a nie rozwalać bazmuzgi brak rowów przepustów woda nie ma gdzie spływać a oni sypią baz walca bez rowniarki ale naprawiają!!!!!

Dobre 2018.02.15 17:17
Oceń:

Bo tam nie jezdza gminne samochody kolego ani nasz wojt podobnie jak przetoczynska. Dlatego nie sa nigdy raz a pozadnie utwardzone.

Olo 2018.02.15 13:06
Oceń:

Czas najwyższy...Niestety niektórych dróg nie da się poprawić/naprawić, ponieważ nigdy nie zostały porządnie wykonane np. ul. Nadrzeczna i ul. Matecza w Przetoczynie - dziury w piasku, zero utwardzenia, brak możliwości dojazdu od strony ul. Pomorskiej (szczególnie gdy jest oblodzenie). Woda jak płynęła, tak płynie a gmina nadal nic nie robi....

Dobre. 2018.02.15 11:28
Oceń:

Oj lepiej niech bierze. Poraszka. Pisza ze bylo ciezko utrzymać drogi w gminie w dobrym stanie technicznym?! Ale czemu nie napisza prawdy ze nasz pan Wojt dba bardzo dobrze o drogi ale tylko o te którymi sam jezdzi i tam gdzie mieszka wyzsza sfera nie bede wymienial o jakie miejscowosci chodzi bo kazdy kto chociaz troche sie interesuje swoim i innych dobrem to wie o jakie chodzi. Ale tez dbaja o te gdzie jezdza np gminne samochody przyklad pewnego postu dodany z 2 3msc temu z czestkowa ul.Przetoczynska. Ale tez w tym miejscu droga szeperia rowno jak na stole bo gmina codziennie jezdzi po niepelnosprawne dzieci. A co do remontow to beda te drogi remontowane gdzie ktos nakupowal działke lub kilka obok siebie. Albo tam gdzie mieszka jakis urzednik. Tak o to jest w codownej gminie Szemud przechwalanej ale tylko w telewizji. Pozdrawiam.

Mela 2018.02.15 10:07
Oceń:

Niech Luzino bierze przykład z Szemuda.

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

zobacz również

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×