21.02.2018 19:30 3 raz

Pogranicznicy szukają samolotów do patrolowania morza

Zdjęcie ilustracyjne, Źródło: blmw.wp.mil.pl

Straż Graniczna chce pozyskać dwa samoloty, które zamierza wykorzystywać do patrolowania wód Morza Bałtyckiego. Firmy zainteresowane dostarczeniem turbośmigłowych maszyn mają czas na złożenie swoich ofert do 12 marca.

O zamiarach pograniczników poinformował specjalistyczny portal Defence24.pl. To drugie podejście do zakupu samolotów odpowiednich do lotów nad falami morza.

Poszukiwane obecnie przez Straż Graniczną maszyny muszą być fabrycznie nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż w 2018 roku. Mają to być samoloty dwusilnikowe turbinowe, przeznaczone do działań nad obszarami morskimi. Ich wyposażenie ma zawierać systemy obserwacji lotniczej, radar poszukiwawczy 360°, system automatycznej identyfikacji jednostek nawodnych typu AIS, a także łączność satelitarną z dostępem do internetu. Oprócz tego mają dysponować dwoma radiotelefonami cyfrowymi do łączności służbowej Straży Granicznej, zintegrowanymi z systemem łączności samolotu. Wykorzystywanymi w celu prowadzenia łączności radiowej na kanałach użytkowanych przez Straż Graniczną – czytamy w opisie na portalu zajmującym się tematyką wojskową.

Ponadto, jak podają eksperci od wojskowości, platforma optoelektroniczna ma składać się z centralnej jednostki sterowania, kamery termowizyjnej, kamery dziennej HD, kamery dziennej HD dalekiego zasięgu, dalmierza laserowego, jednostki automatycznego śledzenia, zintegrowanej z systemem georeferncyjnym, odbiornika GPS, jednostki zaawansowanej obróbki obrazu i nakładania obrazu.

Samoloty mają być wyposażone również system poszukiwania kierunkowego rozbitków (Directional Finders System) – dodają.

Nowe maszyny na wyposażenie straży mają trafić do października 2020 roku. Oprócz dostarczenia samych maszyn, wymagane będzie przeprowadzenie szkolenia dla personelu.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...