pełna wersja

Od zawsze chciała być strażakiem – i spełniła swoje marzenie

2018-03-08 16:00
Od zawsze chciała być strażakiem – i spełniła swoje marzenie
Fot. TTM

Choć trudno już znaleźć profesję, w której nie miałaby swoich przedstawicielek płeć piękna, kobieta w strażackim uniformie to wciąż rzadko spotykany widok. Jednak w OSP Choczewo służy 19-letnia Patrycja Kowalska i mimo młodego wieku, jest już pełnoprawnym strażakiem.

Patrycja Kowalska od zawsze chciała być strażakiem i od małego dorastała w tym środowisku.

Wychowałam się wśród starszych strażaków. Już jako młoda dziewczyna brałam udział w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Aby kontynuować swoją przygodę, wybrałam szkołę średnią o profilu strażackim – wspomina.

Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

Obecnie pani Patrycja ukończyła wszystkie kursy i zdała – za pierwszym razem – wymagane egzaminy. Jest więc pełnoprawnym strażakiem. Wciąż jednak wiele się uczy i regularnie wyjeżdża na akcje. Dopiero przed nią najpoważniejsze wyzwanie – gaszenie pożaru. Jednak, jak podkreśla, jest już w pełni przygotowania na takiego działania i niesienia pomocy.

Nie robię wszystkiego naraz. Najczęściej stoję z boku i po prostu pomagam – wyjaśnia pani Patrycja.

Spośród poważniejszych zdarzeń, w których brała już udział, były wypadki drogowe. Pod czujnym okiem bardziej doświadczonych kolegów pani Patrycja pomagała poszkodowanym. Zresztą zawsze, gdy tylko może, wyrusza na akcje, by pomagać.

Gdy wyje syrena, zawsze stawiam się na miejscu. Niestety, często się to zdarza w momencie, kiedy akurat jestem w szkole… – mówi pani Patrycja.

Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

Na początku miała trochę obawy, czy spotka się z akceptacją w męskim środowisku strażaków. Szybko jednak się okazało, że koledzy nie tylko akceptują panią Patrycję, ale starają się jej pomagać, gdy nie radzi sobie z jakimś zadaniem.

Marzeniem pani Patrycji jest kontynuowanie nauki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, a później – służba w Państwowej Straży Pożarnej.

Jestem upartą osobą, więc będę dążyła do tego celu – podsumowuje pani Patrycja.

Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM

mike

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (30)

AA 2018.03.12 17:35
Oceń:

Po co ta zazdrosc panie kierowniku!!!

Anonim12 2018.03.11 09:51
Oceń:

Niech się wezmą z porządne akcje A nie za usuwanie gałązek z ulicy i wysyłaniem to potem w swiat jaka to nie była akcja jak zawyla syrena i pojechali ściągnąć gałązek z drogi która wcześniej jadąc do domu zgłosił to i ochotnik zamiast zatrzymać się i zabrać to na pobocze ale nie p co przecież to jest akcja i wtedy się chwalą że mają ponad 120 wyjazdów z czego 80 do gałęzi. Powodzenia

Buc 2018.03.12 13:07
Oceń:

Trzeba było du.e ruszyć i samemu wysiasc

Anonim12 2018.03.12 16:58
Oceń:

No ruszył bym gdybym zajechał na takie coś i wyrzucił na pobocze A nie tak jak strażacy z Choczewa leży gałązka zadzwonię i pojedziemy na akcje

Anonim 2018.03.11 09:40
Oceń:

To jest osp Choczewo oni lubią być medialni

ochotniczka 2018.03.09 14:33
Oceń:

Artykuł nad wyraz przesadzony. To tylko ochotniczka. Jakich wiele.

Karolina 2018.03.09 12:23
Oceń:

No i fajnie , bravo dla niej i innych dziewczyn z OSP a buraki co tylko krytykują to mogą im co naj wyżej buty pastować

Werka 2018.03.09 12:02
Oceń:

Fajnie ,że piszecie o tym że nie tylko panowie ale również panie , młode dziewczyny odkrywają w sobie pasję,chęć niesienia pomocy drugiej osobie.Pani Patrycja czy inna pani ,której nie wymieniono w artykule to powód do dumy , a nie krytyki. Całe nasze życie to trudne wybory i ,że ktoś czegoś nie potrafi nie jest tu na miejscu. Należy wesprzeć taką osobę i pokazać bo oceniać każdy potrafi ,a ktoś kto wbija szpile sam ma często problemy. POWODZENIA

nyny 2018.03.09 10:16
Oceń:

no i co to ma do rzeczy ze za godzine ?

Tajem 2018.03.09 22:40
Oceń:

Brawo , powodzenia:)

piękna 2018.03.09 08:57
Oceń:

Taka laska fajna ...ogień na pierwszej linii z nią przegrywa :) ;) :)
Możesz mnie reanimować :)

Ktoś. 2018.03.09 07:54
Oceń:

Prawie w każdej jednostce OSP są dziewczyny które wyjeżdżają na akcje , ale jakoś o nich nikt nie mówi .

Anonim 2018.03.11 09:43
Oceń:

Kolego bo to jest osp Choczewo oni muszą się pokazać ale chciałbym ja zobaczyć w akcji na pożarze stodoły jak trzeba przerzucić tony siana słomy.

Nikt 2018.03.09 06:49
Oceń:

Brawo Obserwator! Może lepiej by było żebyś pomagał innym niż ich obserwowal.

Nikt 2018.03.09 06:25
Oceń:

To się zgłoś, jak tak dobrze płacą.

Oczywiście sarkazm 2018.03.09 14:02
Oceń:

No co ty! Tyłek z kanapy trzeba przecież ruszyć. A poza tym w taką pogodę? Wysilać się, narażać na urazy żeby obce mienie ratować? Pfii...

Obserwator 2018.03.08 23:02
Oceń:

Fajnie by było gdyby jeszcze nauczyla się co gdzie jest w wozie strazackim. Ostatnio gdy bylo cos potrzebne to biegała 4 razy az w końcu wyslali kogos innego po to bo nie wiedziala gdzie co się znajduje. Obserwowalem to z zalem, bo wydluzylo to akcje o niepotrzebne minuty. Nue mniej jednak gratuluje samozaparcia.

Anonim 2018.03.08 21:28
Oceń:

W wielu OSP są dziewczyny które wyjeżdżają do akcji i nikt tego tak nie nagłaśnia. W dzisiejszych czasach dziewczyna wśród mężczyzn w OSP to nic zadziwiającego :) z pozdrowieniami jedna z ochotniczek :)

Wiadomo że są i w innych OSP 2018.03.09 13:55
Oceń:

Ze wszystkimi nie da się przecież przeprowadzić wywiadu. To miał być przykład dziewczyny w OSP. Wybór padł na dziewczynę w OSP Choczewo i ok.

WĄŻ 2018.03.08 23:12
Oceń:

Zgadzam się nikt nie obsłuży sikawki lepiej jak ochotniczka,

Haha 2018.03.08 21:42
Oceń:

Dobrze mówisz!

Gość 2018.03.08 21:08
Oceń:

W OSP Strzeszewo sa 4 Panie i jakoś nikt o tym nie pisze

koszmar 2018.03.08 21:28
Oceń:

nadmorski24.pl ma wtyki w UG Choczewo zeby pisac o roznych wydarzeniach z terenu gminy.Zauwazyłem że cos sporo takich info umieszcza nadmorski.

Gook 2018.03.08 20:55
Oceń:

W OSP Bozepole Wielkie też są kobiety, które wyjeżdżają do zdarzeń:)

... 2018.03.08 19:21
Oceń:

W ogóle szacun w dzisiejszych czasach dla wszystkich strażaków ochotników. Nie muszą a lecą z domu na dźwięk syreny. Nie każdego stać w dzisiejszych czasach, by swój wolny czas poświęcać na jakieś szkolenia czy udział w akcjach. I to wszystko po to by społecznie nieść pomoc zupełnie obcym sobie ludziom. Brawo.

ktoś 2018.03.08 22:22
Oceń:

za akcję się płaci, od godziny.

OSP to więcej niż pomoc 2018.03.09 13:49
Oceń:

Jeśli taki biznes to czemu nie udzielasz się w OSP ??? Prosta odpowiedź. Nie chce się z domu ruszać. Czy to w dzień czy w nocy, w deszcz, śnieg, mróz czy upał. Czy śpisz, siedzisz na kibelku, oglądasz swój program w tv. Komu się chce? Kto ma na to czas w dzisiejszych zabieganych czasach, gdzie pieniądz się tylko liczy. Każdy myśli o swoim gospodarstwie domowym a nie o tym, żeby wszystko rzucać na dźwięk alarmu i lecieć do remizy. W jednym wyjątkiem... chce się pasjonatom ratownictwa. Trudno sobie wyobrazić ratownictwo bez tych " świrów" z OSP, gdy od siedzib zawodowych służb dzieli wiele kilometrów. Także brawo oni...

wally 2018.03.09 08:02
Oceń:

za akcje się nie płaci, strażacy otrzymują ekwiwalent...

CCC 2018.03.08 19:20
Oceń:

BRAVO, tak trzymać :-) . Życzę powodzenia i wytrwałości w osiągnięciu zamierzonego celu :-).

Gość 2018.03.08 18:55
Oceń:

Moja kochana sąsiadka.