12.03.2018 18:30 1 raz

Norda przyciąga studentów architektury

źródło: UM Rumia

Studiują na uniwersytetach i politechnikach, nie tylko krajowych. Jednak opuszczają sale wykładowe, by pospacerować i poznać m.in. miejscowości z Kaszub Północnych. Być może region za kilka lat będzie odpowiadał współczesnym wizjom młodych miłośników architektury.

Władysławowo, Luzino, Rumia – między innymi tymi miejscowościami są zainteresowani studenci architektury. Na początku marca żacy III roku, kształcący się na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, odwiedzili Rumię, by rozpocząć pracę nad semestralnym zadaniem projektowym.

Obszarem zainteresowania grupy, pracującej pod merytoryczną opieką dr Anny Golędzinowskiej oraz dr. hab. Jacka Sołtysa, jest Rumia Janowo – poinformowali miejscowi urzędnicy. – Zadaniem studentów z Politechniki Gdańskiej jest przygotowanie innowacyjnych wizji rozwoju zabudowań.

Aby to osiągnąć, przyszli architekci zjawili się w rumskim magistracie, gdzie odbyła się teoretyczna część spotkania.

Specjaliści zapoznali studentów z problemami oraz możliwościami dzielnicy – podał serwis prasowy miasta. – Następnie cała grupa udała się na spacer ulicami Rumi, by na żywo zobaczyć omawiany rejon.

Podsumowanie pracy studentów oraz publiczna prezentacja wyników są planowane na połowę czerwca.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsza wizyta studentów na Nordzie. W zeszłym roku w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych odbyło się spotkanie władz gminy Władysławowo z młodymi adeptami Wydziału Architektury i Wzornictwa. Studenci zaprezentowali pierwsze propozycje zagospodarowania przestrzeni publicznej na terenie samorządu. Pomysły dotyczyły przede wszystkim obszaru wokół zejść na plażę. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy w tym artykule.

Z kolei na początku marca władze gminy Luzino podjęły współpracę z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej w sprawie powstania nowego centrum integracji społecznej, które ma służyć miejscowej społeczności. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli wykładowcy i inżynierowie architektury kontynuujący naukę na studiach magisterskich, władze oraz pracownicy urzędu gminy i biblioteki, a także przedstawiciel Stowarzyszenia Pro Bono.

Ustalono harmonogram realizacji tego zadania, w którym przewidziano m.in. konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy w różnym wieku, stowarzyszeniami i instytucjami działającymi na terenie gminy na temat ich oczekiwań dotyczących propozycji kulturalnych i rozwojowych oraz wyglądu zewnętrznego oraz wewnętrznego planowanego centrum – wyjaśnili urzędnicy z Luzina. O tym projekcie pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...