pełna wersja

Sąd przyjrzy się wycince drzew w centrum Wejherowa

2018-03-13 17:30
Sąd przyjrzy się wycince drzew w centrum Wejherowa
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Łukasz Razowski Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/35020-wejherowo-drzewa-poszly-pod-topor-ale-zgodnie-z-prawem.html

Inwestor, który wiosną 2017 roku prowadził wycinkę drzew w centrum Wejherowa, być może przyczynił się do zniszczenia siedlisk zwierząt. Tą sytuacją zainteresowała się m.in. wejherowska policja, która skierowała sprawę do sądu.

Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie poinformowała, że w marcu 2017 roku w Wejherowie na ulicy Sienkiewicza/św. Jana/Srebrny Potok/Północna/Wałowa inwestor naruszył przepisy z ustawy o ochronie przyrody. Jak wyjaśniają stróże prawa w piśmie skierowanym do Fundacji "Burasek", prowadzona tam wycinka drzew "doprowadziła do zniszczenia siedliska jeża, gniazd sroki oraz zabicia gatunków winniczka". Dlatego skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wejherowie.

W okresie lęgowym ptaków, a więc niedozwolonym, inwestor dokonał wycinki kilkuset drzew i krzewów – czytamy na profilu Koty Wejhera. – Po otrzymaniu informacji, po rozmowie z Miejskim Konserwatorem Zabytków, zgłosiłem sprawę na policję i straż miejską, ale nie wstrzymano tego dnia wycinki, bo według straży miejskiej było wszystko w porządku.

Jak podają wejherowscy ekolodzy i miłośnicy zwierząt, dopiero następnego dnia po interwencji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku wstrzymano wycinkę. Ale było za późno.

Praktycznie wycięto prawie wszystkie drzewa i krzewy. Następnego dnia była inspekcja z RDOŚ, która wykazała występowanie na terenie wycinki zwierząt pod ochroną – parę srok, jeże i winniczki – podają przedstawiciele Kotów Wejhera, którzy należą do Fundacji „Burasek” oraz Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom z Gdyni.

O tym, czy faktycznie doszło do złamania prawa zadecyduje wejherowski sąd po zbadaniu sprawy.

raz

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (19)

DĄB 2018.03.15 21:41
Oceń:

HALLO NIE STEKAMY ! POKAZ TY CO ZROBILES DLA SWOJEGO MIASTA A FUNDACJA NIECH ROBI POZYTECZNIEJSZE RZECZY STEKACIE O PARK O PTAKI WSZYSTKO WAM PRZESZKADZA WYPROWADZCIE SIE NIE LUBIE TYCH CO PRZED WYBORAMI OTWIERAJA SWOJE RYJE

internetowy do Roland 2018.03.15 14:01
Oceń:

To prawda, zajrzyj sobie do danych opublikowanych w sieci. W sezonie zimowym są dni, w które jest u nas gorzej ze smogiem niż w Krakowie.

komornik 2018.03.14 10:41
Oceń:

Sąd powie że to przez : roztargnienie, zmęczenie

kto 2018.03.14 08:32
Oceń:

"prowadzona tam wycinka drzew doprowadziła do zniszczenia siedliska jeża, gniazd sroki oraz zabicia gatunków winniczka. Dlatego skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wejherowie."

tak się cieszę, że dożyłam tych czasów :)))

kot 2018.03.14 08:31
Oceń:

"prowadzona tam wycinka drzew "doprowadziła do zniszczenia siedliska jeża, gniazd sroki oraz zabicia gatunków winniczka". Dlatego skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wejherowie." - tak się cieszę, że dożyłam tych czasów :)))

kot 2018.03.14 08:31
Oceń:

"prowadzona tam wycinka drzew "doprowadziła do zniszczenia siedliska jeża, gniazd sroki oraz zabicia gatunków winniczka". Dlatego skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wejherowie." - tak się cieszę, że dożyłam tych czasów!! :)))

aw 2018.03.14 08:08
Oceń:

fundacja "burasek" to banda oszołomów ; gimbaza co się nudzi ! paru krzaków i ślimaczków im żal! i donos na Policję zaraz to jest kabaret ! Weźcie się za zbieranie śmieci burasy to zrobicie coś pożytecznego.

DĄB 2018.03.15 21:42
Oceń:

JESTEM ZA !!!!!!!!!!!!!!!!!! DO ROBOTY LENIE

Siedlisko czego 2018.03.14 07:52
Oceń:

Te chaszcze już dawno powinny być wykarczowane. Siedlisko pijaczków...

AndrzejPL 2018.03.14 06:11
Oceń:

Znów Ślimaczki i Żabki są ważniejsze od ludzi !!!!!!!!!!!!!!!!!

suska 2018.03.13 21:49
Oceń:

w Wejherowie jest mnóstwo spraw,którym trzeba się przyglądać a włodarze tego nie widzą

addy 2018.03.13 19:16
Oceń:

LUDZIE! Zanim zaczniecie narzekać dowiedzcie się, dlaczego poszczególne drzewa są wycinane. A więc po kolei:
- Rybacka - rozbudowa skrzyżowania z ulicą Gdańską
- 12 Marca - budowa dwóch rond i częściowa zmiana przebiegu ulicy przy Bramie Oliwskiej
- Św. Jana - budowa nowego parkingu pomiędzy tunelem a a rondem im. Łukowicza
- Kwiatowa - budowa tunelu przy dworcu
- Ofiar Piaśnicy - budowa dwóch rond

Osobiście jest mi szkoda każdego drzewa, ale jeżeli chcemy poprawiać bezpieczeństwo w mieście i umożliwiać inwestorom budowanie to czasami jest to koniecznością! Nie da się zbudować rond, jeżeli nie wytnie się kolidujących z projektem drzew. A co do sprawy przyszłej galerii - pełnowymiarowych drzew wycięto tam raptem kilkanaście, zresztą wszystkie to były tzw. samosiejki, a cała reszta to były krzaki. Poza tym inwestor po południowej i wschodniej stronie galerii zasadzi kilkadziesiąt drzew które zrekompensują to, co wycięto. Poza tym ta ''fundacja'' Burasek ma problem z wszystkim, co dzieje się w okolicy, nie tylko w Wejherowie.

marek2 2018.03.14 10:53
Oceń:

Co do fundacji burasek to bardzo dobrze, że działają. Władze miasta sprzedają ich jako oszołomów a odwalają kawał dobrej roboty. Dlaczego tak jest? Pewnie nie dali się kupić i zaprosić do wspólnego zdjęcia. Tak jest z każdym kto nie idzie na współpracę, jest spychany na margines i przedstawiany w mediach jako kłótliwy oszołom.

marek 2018.03.14 10:49
Oceń:

Wycinka wycinką, ale powinna być przeprowadzana w granicach prawa. Skoro tak nie było to osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie powinna zostać ukarana. Proste jak budowa cepa. Nie ma tu nic to tego czy inwestycje są potrzebne czy też nie, albo zasadność ochrony ptaków, ślimaków czy jeży. Prawa trzeba przestrzegać.

lewe płuco 2018.03.13 18:44
Oceń:

W mieście które ma jeden z najgorszych współczynników smogu w Polsce, zanim wytnie się jakiekolwiek drzewo czy krzak, powinno się 10 razy pomyśleć.

Ronald 2018.03.13 23:04
Oceń:

Teraz to dałeś , jest u nas gorzej niż w Krakowie ;) Hahaha

Kozioł 2018.03.13 18:06
Oceń:

Czy ktoś przez lata zareagował na czyszczenie kanałów wiosną w parku ? Jakoś nikomu przez lata nie przeszkadzało niszczenie gniazd kaczek i nie tylko kaczek. Ktoś wpadł przed laty aby przegonić ptactwo i ryby i wpuścić na górny kanał plastykowe łabędzie na których pływają ludzie. Pomysł wart naszych władz miasta, z jednej strony topią pieniądze w klatki z ptactwem z drugiej niszczą nature.

Kozioł 2018.03.13 18:06
Oceń:

Czy ktoś przez lata zareagował na czyszczenie kanałów wiosną w parku ? Jakoś nikomu przez lata nie przeszkadzało niszczenie gniazd kaczek i nie tylko kaczek. Ktoś wpadł przed laty aby przegonić ptactwo i ryby i wpuścić na górny kanał plastykowe łabędzie na których pływają ludzie. Pomysł wart naszych władz miasta, z jednej strony topią pieniądze w klatki z ptactwem z drugiej niszczą nature.

Nobody 2018.03.13 18:03
Oceń:

Na parkingu przy Rybackiej też wyrżnięte drzewa ! Komu to przeszkadza ?

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

zobacz również

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×