19.03.2018 15:30 0 Kwt

Ponad dwadzieścia chórów zmierzyło się Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej

Fot. TTM

W sobotę (17 marca) odbył się „XII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2018”. Na Kaszubach zwyczajem stało się wykonywanie w okresie Wielkiego Postu utworów pasyjnych.

W tym roku na scenie zobaczyliśmy dwadzieścia trzy chóry. Pomorski Festiwal stanowił niecodzienną okazję do wszechstronnego kontemplowania muzyki w wykonaniu znakomitych zespołów.

Poziom jest bardzo wysoki. W tym roku zgłosiła się do nas wyjątkowo duża liczba chórów, bo dwadzieścia sześć. Trzy chóry ze względów zdrowotnych do nas nie dojechały. Dzisiaj w konkursie rywalizowały dwadzieścia trzy chóry. Myślę, że celem tego festiwalu nie jest rywalizacja pomiędzy chórami, tylko radość ze śpiewania i chwalenia Pana Boga – wyjaśnia Tomasz Stein, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.

Festiwal dla chórów spełnił bardzo istotną rolę w popularyzacji pieśni wielkopostnej, natomiast dla publiczności były to swoiste muzyczne rekolekcje.

Pieśni wielkopostne niosą ogromną ilość wiary. W tym roku festiwal miał charakter ekumeniczny. Wystąpił chór luterański oraz pojawiły się pieśni cerkiewne. Sami jesteśmy zaskoczeni różnorodnością wykonań, poziomów – dodaje Tomasz Stein.

Komisja Konkursowa Festiwalu przyznała nagrodę Grand Prix, nagrody za zajęcie pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach oraz tradycyjnie Nagrodę Specjalną Metropolity Gdańskiego za najlepsze wykonanie utworu przewodniego festiwalu oraz Grand Prix otrzymał chór Nadzieja działający przy Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...