20.03.2018 10:10 3 mike/KWP Gdańsk

Aresztowano poszukiwanego w całej Europie złodzieja samochodów

Źródło: KWP Gdańsk

Na swoim koncie może mieć kradzieże samochodów o wartości prawie pół miliona złotych. Zarzuca mu się udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mowa o 42-latku, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez niemiecki sąd w grudniu 2017 roku. Mężczyźnie grozi długoletnie więzienie, a na mocy decyzji sądu najbliższe miesiące spędzi za kratami.

Do zatrzymania 42-letniego mieszkańca Gdańska doszło w ubiegły czwartek (15 marca) około godziny 21:00. Ujęcie przestępcy poprzedziło śledztwo, którego celem było wyjaśnienie spraw dotyczących usiłowań kradzieży samochodów z terenu stolicy województwa pomorskiego. Auta, którymi interesował się złodziej, były warte niemal pół miliona złotych.

Policjanci dokładnie prześwietlili środowisko przestępcze, typując osoby, które mogły mieć związek z tymi zdarzeniami. Funkcjonariusze nie tylko bardzo dokładnie przeanalizowali metodę działania sprawcy, ale także ślady które zabezpieczyli na miejscach zdarzeń, m.in. daktyloskopijne, biologiczne – informują kryminalni z Gdańska.

Co ciekawe, pół roku temu mężczyzna już raz wpadł w ręce gdańskich funkcjonariuszy. W październiku 2017 roku nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, mimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. W trakcie przeszukania auta 42-latka znaleziono narzędzia służące do kradzieży samochodów, m.in. tzw. łamaki, kilka tablic rejestracyjnych, zagłuszarki GPS, części samochodowe od pojazdów różnych marek, a także kominiarki i rękawiczki.

Dzięki intensywnej pracy kryminalnych, dochodzeniowców oraz prokuratora nadzorującego sprawę zebrano materiał dowodowy. Policjanci powiązali ze sobą sprawy kradzieży z włamaniem do pojazdów z końca 2016 roku. Podejrzany został doprowadzony do prokuratury, gdzie przedstawiono mu w sumie pięć zarzutów. Cztery z nich dotyczyły usiłowania kradzieży czterech samochodów o wartości blisko pół miliona złotych, 42-latek dopuścił się tych przestępstw w warunkach recydywy, dlatego może mu grozić do 15 lat więzienia – relacjonują policjanci z gdańskiej komendy miejskiej.

Kolejny zarzut dotyczył niezatrzymania się do kontroli drogowej. Według znowelizowanego Kodeksu karnego, nie jest to już wykroczenie, lecz przestępstwo, za które przewidziano karę 5 lat pozbawienia wolności. Gdańszczanin był też poszukiwany od grudnia 2017 roku przez niemiecki sąd pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami samochodów i handlem kradzionymi autami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...