pełna wersja

Gmina Władysławowo z nowymi kaszubskimi tablicami

2018-04-12 10:10
Gmina Władysławowo z nowymi kaszubskimi tablicami
wladyslawowo.pl/archiwum

Mają je Gdańsk i Kartuzy. Chodzi o tablice w języku kaszubskim witające wjeżdżających na teren tych miast. Stowarzyszenia z gminy Władysławowo i środowiska dbające o dziedzictwo i kulturę regionu nie chciały być gorsze i wyszły z inicjatywą, aby powstały tablice z kaszubskimi nazwami okolicznych miejscowości.

W ciągu dwóch lat od pomysłu, przeprowadzenia społecznych konsultacji i złożenia wniosków, urzędnicy z Władysławowa otrzymali odpowiedź dotyczącą kaszubskich nazw miejscowości z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych wydała pozytywną opinię co do kaszubskich nazw miejscowości na terenie gminy Władysławowo, czyli Władysławowa, Karwi, Ostrowa, Jastrzębiej Góry, Chłapowa, Chałup. W Tupadłach i Rozewiu trzeba przeprowadzić ponowne konsultacje kaszubskich nazw – wyjaśnia na swoim profilu społecznościowym Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

screen Facebook/Roman Kużel
screen Facebook/Roman Kużel

Koszty związane z wymianą tablic informacyjnych poniesie budżet państwa.

Gmina Władysławowo to miasto położone w sercu Kaszub, które od zawsze nierozerwalnie związane było z kulturą, historią i językiem swych ojców.

Kwt

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (25)

Mysł 2018.04.15 09:48
Oceń:

A skąd bierze się w was taka pogarda dla wyborców i współmieszkańców

uMysł 2018.04.15 12:23
Oceń:

ty gardzisz wszystkimi i wszystkim, idź na spacer, dotleń się, a poczujesz kwiatki w brzuszku

aliz 2018.04.15 07:38
Oceń:

ciekawe skąd się biorą takie prostaczki?

ewa 2018.04.15 06:54
Oceń:

prostaczki z Władka.narzekajcie!!!!!!!!!!!!!!!!

wacy 2018.04.12 18:23
Oceń:

Ze względu na turystów to szaleć na całego.
po Polsku
po Niemiecku
po Angielsku
A dla miejscowych po Kaszubsku.

Lpp 2018.04.12 16:04
Oceń:

tu i teraz piszący biedni mieszkańcy Władysławowa, śmieję się z Was oraz współczuje wspólnocie społecznej takich mądrych i aktywnych społeczników. Zamiast gderać weźcie szmaty, płyn do mycia i do roboty

wyborca 2018.04.12 15:19
Oceń:

Wybory,stara się Adrian wo-wo o każdy elektorat a że za publiczne to tym lepiej??????
Dlaczego dopiero teraz przed wynorami

aa 2018.04.14 16:43
Oceń:

skąd tacy prostaczkowie jak ty się biorą, piszesz a nikt nie wie o kogo chodzi

Sa 2018.04.14 18:18
Oceń:
Piotr z Polski 2018.04.12 14:41
Oceń:

A może jeszcze pomniki postawimy!

włodek 2018.04.12 14:36
Oceń:

Michaś nie chce startować bo burmistrz nie może prowadzić działalności gospodarczej na terenie gminy. Zygmunt to oszołom więc wizerunkowo klapa. W kuluarach dogadują się co do wspólnego kandydata PiS, PSL i PO (odłam niezależny od Strucka) ma być młody, z sukcesami ;-)

Ps. ludzie za 500+ pójdą i zagłosują na kandytata PiS ;-)

SW 2018.04.13 10:33
Oceń:

Michal jako lokalny Misiewwicz rano pluje sobie w twarz jak widzi siebie w lustrze. W Osrodku Sportu organizuje spotkania Zolniezy Wykletych bo to pomaga ruchowi olimpijskiego. Dobrze ze kaszubska normalnosci wraca na nasze tereny

Wlad 2018.04.12 13:44
Oceń:

Jak Michaś zostanie Burmistrzem to te tablice będą podświetlane....a co stać go.

pk 2018.04.12 20:21
Oceń:

właśnie że nie stać ma tylko trochę na +, bo resztę tatuś trzyma

pol 2018.04.12 15:40
Oceń:

w pierwszej kolejności wprowadzi tablice jedynego słusznego prezydenta wraz z pomnikami, a w planie postawienia jest 6 pomników, 4 nazw ulic imieniem jedynej słusznej partii

Discovery 2018.04.12 12:00
Oceń:

Teraz tłumy kierowców będą stawać przy tych znakach i robić sobie selfie ,a co... jak szaleć to szaleć .A tak poważnie to kogoś tu ładnie p******* w dekiel z tymi znakami.

sw 2018.04.13 10:31
Oceń:

Kaszubskie tablice na Kaszubach to normalnosc. Polskie sa calkowicie niepotrzebne bo to okupacyjny jezyk dla Kaszubow. W koncu wraca normalnosc

Reto 2018.04.17 10:34
Oceń:

Ciekawe czy autor tego wpisu o okupacji miałby odwagę się jeszcze przedstawić

Wejherowianin 2018.04.12 10:57
Oceń:

Zamiast wymiany tablic to lepiej wyremontowac w katastrofalnym stanie krawezniki i plyty na parkingach z czasow PRL- u na polwyspie i na samym Helu wyglada tak jak po II wojnie swistoeej czas czesciowo stanal w miejscu

addy 2018.04.12 11:17
Oceń:

Co ma piernik do wiatraka? Za ulice i chodniki odpowiedzialni są gmina, powiat lub województwo w zależności od tego, do kogo należy droga. Wymianę tablic z nazwami miejscowości finansuje MSWiA. Jakim niby cudem Ministerstwo miałoby wyremontować chodnik czy parking?

addy 2018.04.12 10:34
Oceń:

No i super! Następne w kolejce to gmina Puck, gmina Krokowa i miasto Wejherowo :)

Adi 2018.04.13 10:36
Oceń:

Popieram!
Brak Kaszubskch Nazw w Gminie Puck to wstyd i hanba. Ale co zrobisz, jak wojt przyrosl do stolka przez 20 lat i nic mu sie juz nie chce i nic nie musi, bo lokalne ukladziki sa tak mocne ze nawet dozywotnio by go wybrali glupi wyborcy.... A dodam ze w Gminie Puck najwiecej ludzi podalo narodowosci jezyk Kaszubski z wszystkich gmin....

storm 2018.04.12 10:22
Oceń:

Kiedy mozemy liczyć na artykul ze spontanicznefo spotkania z dziećmi i calkowicie przypadkowego spotkania z mieszkancami w zakladach pracy?

franek 2018.04.12 10:21
Oceń:

Szkoda ze pokazano sama tabelkę z nazwami pod nią jest ważna informacja ;-)

ełe 2018.04.12 10:18
Oceń:

to są jakieś jaja xxddd