15.04.2018 14:31 0 Kwt/mat.prasowe

Gdańscy studenci pomogą szukać dawców szpiku

Trzy gdańskie szkoły wyższe dołączają do dziewiątej edycji projektu Helpers’ Generation, przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację DKMS wspólnie ze studentami z całej Polski.

W dniach 16–22 kwietnia studenci będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych na swoich uczelniach.

Chcesz się zarejestrować? Masz pytania o dawstwo szpiku? Po prostu odwiedź stoisko HELPERS’ GENERATION na Twojej uczelni. A jeśli się zarejestrujesz – może to właśnie Ty uratujesz komuś życie. W ramach projektu HELPERS’ GENERATION zarejestrowano dotychczas 102 465 Dawców szpiku i komórek macierzystych. Spośród tych osób aż 503 faktycznie oddało swoje komórki macierzyste i podarowało chorym szansę na nowe życie. 503 osoby – tylu studentów co roku kończy wydział Filologii na Uniwersytecie Gdańskim! I chociaż w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln osób, a w bazach światowych ponad 30 milionów, wciąż wielu chorych nie znajduje swojego dawcy. Dlatego każda nowa osoba jest na wagę złota – zachęcają organizatorzy.

Jako dawca szpiku i komórek macierzystych może się zarejestrować każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i bez znacznej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Każdy z Was jest inny, ale jednocześnie wyjątkowy. Każdy z Was ma w sobie lek, który może dać szansę na nowe życie osobie chorej i potrzebującej. Wystarczy go przekazać. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nie damy rady sami zmienić całego świata, ale możemy odmienić czyjeś życie, by w jego oczach ten świat zmienił się na lepsze. Wy macie teraz szansę to zrobić. Ja swoją szansę wykorzystałem, teraz Wasza kolej – wyjaśnia Sebastian Hanus, jeden z liderów projektu i student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Terminy rejestracji:

– Politechnika Gdańska – 16.04 – 20.04.2018

– Uniwersytet Gdański – 16.04 – 21.04.2018

– Wyższa Szkoła Bankowa – 18.04 – 22.04.2018


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...