pełna wersja

W Kielnie powstaje rondo dla samochodów i… śmigłowców

2018-04-16 11:37
W Kielnie powstaje rondo dla samochodów i… śmigłowców
Fot. TTM

Z nowej inwestycji Starostwa Powiatowego w Wejherowie i gminy Szemud mają skorzystać przede wszystkim kierowcy. Mowa o rondzie na ulicy Oliwskiej w Kielnie, które, w razie konieczności, ma być także lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prace przy realizacji nowego ronda są mocno zaawansowane. Mogli się o tym przekonać przedstawiciele wejherowskiego starostwa i gminy Szemud, który spotkali się w ubiegły piątek (13 kwietnia) na placu budowy. Już po jego wielkości placu budowy widać, że inwestycja wyróżnia się na tle podobnych w całym regionie.

Jest to największa inwestycja, jeśli chodzi o koszty. Nakłady na realizację tego zadania to 7 milinów złotych. Budowa została rozpoczęta w październiku 2017 roku. Zakończenie jest planowane do końca maja 2018 roku – wyjaśnia Witold Reclaf, wicestarosta wejherowski.

Dzięki rozłożeniu kosztów po połowie – na oba samorządy – udało się zaplanować, aby w ramach inwestycji zostało kompleksowo przebudowane skrzyżowanie ulic Oliwskiej i Leśnej.

Inwestycja była oczekiwana od dawna. Mieliśmy trochę problemów, przede wszystkim na etapie projektowym, ale w końcu mamy to, czego chcieliśmy. Na razie przepraszamy za utrudnienia wszystkich kierowców, którzy muszą przez tę miejscowość przejeżdżać. Pracujemy po to, by w przyszłości było lepiej – podkreśla Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Zakres prowadzonych prac obejmuje zarówno roboty naziemne, jak i podziemne. Powstaną m.in. nowa kanalizacja deszczowa, chodniki, zatoki i wiaty przystankowe. Przebudowane zostanie też oświetlenie. Do tego kierowcy zyskają 700 metrów nowej drogi i oczywiście samo rondo, które będzie miało aż 32 metry średnicy. W razie potrzeby, zwłaszcza nocą i w przypadku złej widoczności, ma ono pełnić funkcję lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM

Liczy się przede wszystkim szybkość i możliwość bezpiecznego wylądowania. Od początku przyświecał nam pomysł, aby pośrodku ronda powstało lądowisko. Dzięki temu może być szansa, by uratować komuś życie, co dotyczy również osób z terenów sąsiednich gmin – zaznacza Ryszard Kalkowski.

Głównym celem budowy nowego układu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Odcinek drogi powiatowej między Szemudem i Karczemkami należy do najbardziej ruchliwych w całym powiecie wejherowskim.

mike/TTM

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (9)

Gość 2018.04.18 05:46
Oceń:

Tak Pan Wòjt pod swoim domem asfalt wyłożył. Chwali się że drogi zrobiła gmina a niewspomina że mieszkañcy dają na yumby.

Koleczkowianin 2018.04.17 22:19
Oceń:

W Koleczkowie lampy świetlne miały być do końca ul Kamieńskiej i chodnik. Dzieci muszą iść rowem bo pędzące samochody nie zwracają na ich uwagi. Panie Wójcie zrób to proszę skoro zaczęliście

Xyz 2018.04.17 10:12
Oceń:

A w szkołach brakuje miejsc dla 6-latków. No ale przecież wójta interesuje tylko jego wygoda żeby autka sobie nie poobijał. Brawo Panie wójcie.

Wacy 2018.04.16 23:13
Oceń:

To lotnisko już jest, teraz jeszcze zajezdnia tramwajowa z dworcem PKP i port na jeziorze.

ilm 2018.04.16 22:18
Oceń:

Helikopter ląduje, na polu, łące, drodze itp. terenów wokół pełno. Która to wieś ma lądowisko helikopterów w Polsce ? Lądowiska buduje się przy szpitalach lub w dużych skupiskach ludzkich - mistach, gdzie helikopter nie ma gdzie lądować a nie w terenie, gdzie wkoło łąki i pola. Po co lądowisko w środku wsi. Fanaberie wójta i starościny. Lepiej drogi utwardzajcie ludziom, bo w kurzu i błocie cały rok mieszkają, kanalizacje budujcie, chodniki a nie pierdoły. Założę się, ze przez najbliższe co najmniej 10 lat żaden helikopter tam nie wyląduje.

xxx 2018.04.16 21:47
Oceń:

Goscicino wielkie miasto sexu i biznesu....

Marcin 2018.04.16 19:41
Oceń:

A kiedy w Goscicinie powstanie krzyżówka dla samolotów? Jak samolot sie skrzyżuje ze smiglowcem to powstanie szmata ze smigłem czyli paralotnia a chetnie przygarne jedna i se polatam.

OBSREWATOR 2018.04.16 13:43
Oceń:

głupi to pomysł, w razie konieczności lądowania ruch zablokowany a można było jakąś łączkę ...

addy 2018.04.16 13:20
Oceń:

To było jedno z najgorszych skrzyżowań w powiecie... Rondo przydałoby się zdecydowanie jeszcze na skrzyżowaniu w Dąbrówce/Robakowie.

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

zobacz również

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×