pełna wersja

Młodzież będzie przełamywać polsko-rosyjskie stereotypy

2018-05-17 13:20
Młodzież będzie przełamywać polsko-rosyjskie stereotypy
Fot. Wejherowo.pl

W lipcu uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie wyjadą do Rosji na pięciodniową wizytę. Z kolei młodzież z Obwodu Kaliningradzkiego przyjedzie do Wejherowa w październiku. Wymiana będzie możliwa dzięki grantowi w wysokości 40 tysięcy złotych, który otrzymała wejherowska placówka.

Wiadomo, że najlepszym sposobem budowania pozytywnych relacji i przełamywania negatywnych stereotypów jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Takie są właśnie założenia grantu, dzięki któremu młodzież z Polski i Rosji będzie uczestniczyć we wspólnej wymianie.

Cieszę się, że wejherowska szkoła bierze udział w projekcie, dzięki któremu uczniowie obu krajów będą mieli okazję poznać swoją kulturę i życie codzienne, a także nawiążą międzynarodowe przyjaźnie – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Wejherowianie odwiedzą nadmorski Zielenogradsk w Obwodzie Kaliningradzkim. W ramach wymiany zaplanowano m.in. zajęcia integracyjne rówieśników z obu krajów. Będą też warsztaty z historii Kaszub i języka kaszubskiego. Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy wymiany nauczą się śpiewać piosenkę kaszubską.

Z kolei na warsztatach artystycznych w wejherowskim muzeum młodzież zaprojektuje i wykona prace metodą filcowania na mokro ze wzorami kaszubskimi – informuje wejherowski magistrat.

Młodzi Rosjanie zwiedzą szlak Kaszubskiego Abecadła w Wejherowie oraz obejrzą ratusz. Zaplanowano też wyjazdy do Gdańska, Szymbarku i Wdzydz Kiszewskich. Grant został sfinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

mike/Wejherowo.pl

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (7)

Jan 2018.05.17 23:02
Oceń:

Tr,
To, że tu i ówdzie spotkasz kilku brudasów z tego czy innego kraju nie świadczy jeszcze, że wszyscy tam tak robią. Widziałeś tereny nad Wisła w Warszawie po weekendzie? To nasza młodzież tak się "bawi" A przecież nie wszyscy Polacy to piwożłopy i balaganiarze. większość to porządni ludzie.
Młodzi Rosjanie, Szwedzi, Hindusi czy Chińczycy to normalni ludzie. Tacy jak my. Uczą się, pracują, kochają chca zyć w pokoju. Inna sprawa to przywódcy niektórych krajów...

Tr 2018.05.18 16:26
Oceń:

Nie porównuj ludzi ze wschodu ze Szwedami.
Wiem o jakie miejsce Ci chodzi w Warszawie.
Ja widzę na budowach akcje typu zapchane toalety, bo "użytkownicy" ze wschodu podcieraja się szmatami lub rekawicami (koszt każdego odetkania takiej instalacji to ok tys zl) Do tego dochodzą wieczne oddawanie moczu w rogach niewykonczonych pomieszczeń.
I nie wytlumaczysz im, ze tak się nie robi. Potem trzeba sporo usuwać przed wizytą klientów.

3/4 pracowników jest ze tu wschodu ale balagania i robią syf, jakiego Polacy nie robili w 10 lat.

Tr 2018.05.17 18:55
Oceń:

Polecam wizytę na jakiejś większej budowie.
Tam sterotypy tylko się potwierdzają. A brak kultury czy higieny to niemal synonim pracowników ze wschodu.
Tu nie ma czego odczarowywac.

WW 2018.05.17 15:37
Oceń:

Janek 74. Nie na temat twoja wypowiedż. W Wejherowie i okolicach zginęło 728 żołnierzy Armii Radzieckiej. Tyle zostało pochowanych w Wejherowie na cmentarzu. A ilu faktycznie? Ta liczba może być zniacznie wyższa. Jeszcze raz apeluję do Ratusza nie zmieniajcie HISTORII. Panie Prezydencie po schodach po których Pan Chodzi po Ratuszu kiedyś chodzili Faszyści którzy nasz kraj ukupowali tzn niemcy.

Janek74 2018.05.17 15:24
Oceń:

Wyzwolenie i zniewolenie - TAKA JEST PRAWDA HISTORYCZNA.Niestrety nadal jesteśmy zniewoleni przez bandycki system fiskalny.Rabuje się ok 75 % naszych dochodów w postaci oficjalnych i ukrytych podatkach ! Płaca 1530 zł netto,2100 zł brutto,2530 zł koszt pracodawcy plus inne ukryte podatki ,tak wygląda niewolnictwo w Polsce ! Już czas na zmiany partia WOLNOŚĆ ! ps 3 MILIONY RADNYCH I URZĘDNIKÓW - SKANDAL ,światowy rekord !

mieszkaniec Wejherowa 2018.05.17 14:35
Oceń:

Tez to zauważyłem, że tablica jest z fałszowaną informacją. I również tak jak WW mam takie wrażenie że wykreślono udział żołnierzy Armii Czerwonej. Panie Prezydeńcie popytaj Się pan ludzi którzy jeszcze żyją i pamiętają rok 1945. Wstyd że nawet włodarze małego miasta zmieniają historię . Również domagam się zmiany tablicy. To nie żadna ujma Panie Prezydencie Wejherowa aby młodzi ludzie poznali prawdę historyczną.

WW 2018.05.17 14:23
Oceń:

Oceniam to pozytywnie. Powinni jeszcze odwiedzić cmentarz żołnierzy radzieckich. To są ich ludzie z Rosji, którzy polegli w wyzwoleniu Wejherowa i okolic.Ratusz nie ma się czego wstydzić. I uwaga jedna do Ratusza. Tablica z informacją (historyczną) przy czołgu na ul.Strzeleckiej wiza wi Elektryka nic nie mówi że również żołnierze Armii Czerwonej brali udział w wyzwalaniu Wejherowa. Czyzby Ratusz tez zmieniał historię Polski i regionu na wzór dzisiejszej władzy która rządzi Polską. Wstyd ze bieżecie negatywny wzorzec. Czego się boicie? Utraty władzy? Czekam na wymianę owej tablicy z prawdą historyczną.

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

zobacz również

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×