05.07.2018 13:30 10 mike

Wzięli sprawę w swoje ręce i posprzątali plażę w Rewie

Fot. Anna Wojtyniuk

Dziesięcioro mieszkańców gminy Kosakowo postanowiło własnymi siłami zadbać o porządek na rewskiej plaży. Wraz z rozpoczęciem festiwalu Open'er, na który przyjadą dziesiątki tysięcy gości, uprzątnęli śmieci, ku pewnemu pozytywnemu zdziwieniu turystów.

Chociaż termin „czyn społeczny” kojarzy się raczej z epoką PRL-u, inicjatywy społeczne podejmowane przez mieszkańców mogą wpływać na jakość otoczenia i życia. Przykładem może być plaża w Rewie, która w środę (4 lipca) została posprzątana przez mieszkańców gminy Kosakowo. Do zanieczyszczenia plaży przyczynił się przede wszystkim sztorm, który kilka dni temu szalał na Bałtyku.

Kidzina, bo tak nazywają się trawy i glony morskie, morze wyrzuciło podczas sztormu, jaki nawiedził nas kilka dni temu. Niestety, akurat teraz, gdy jedyny międzynarodowy festiwal, Open'er, zawitał w naszej gminie, a w ślad za imprezą – około 70 000 ludzi, na plaży glony, i to równo, pokrywały cały piasek – mówi Marek Lis, mieszkaniec Mostów i inicjator przedsięwzięcia.

Akcji sprzątania plaży z zaciekawieniem przyglądali się turyści. Początkowo nie wiedzieli, że jest to działanie oddolne, ale później sami dziękowali za tę wartościową inicjatywę.

Ja też dziękuję sąsiadom i znajomym oraz nieznajomym za przybycie chociaż plecy trochę bolą, ale uśmiech na twarzach wczasowiczów był bezcenny – dodaje Marek Lis.

Za porządek na rewskiej plaży odpowiada spółka gminna PEKO. Jednak, jak można przypuszczać, skala zanieczyszczenia terenu przerosła jej możliwości… Może to dziwić, zwłaszcza w przeddzień tak ogromnego wydarzenia o skali europejskiej, jak Open'er Festival. W tych dniach okolice powinny być szczególnie dokładnie wysprzątane.

Było nas 10 osób, w tym dwoje dzieci, i pół plaży w Rewie posprzątaliśmy w 35 minut. Wnioski nasuwają się same. Dziękuję za wspaniałą akcję, podczas której usłyszeliśmy od plażujących: „Dziękujemy, wielki szacunek dla państwa”. Warto było, uśmiech dotąd nie schodzi mi z twarzy – podsumowuje Anna Wojtunik, jedna z uczestniczek sprzątania plaży.

Pełną relację zdjęciową ze sprzątania plaży w Rewie można znaleźć w naszej fotogalerii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...