09.07.2018 16:00 0 Natalia

Prawo wodne po nowemu – co się zmieniło dla wypoczywających nad jeziorami i morzem?

Źródło: TTM

Uruchomienie kąpielisk było bardziej kłopotliwe niż w ubiegłych latach. Czy dalej będzie można korzystać ze zbiorników wodnych pod opieką ratowników?

Zmiany dotyczą miejsc przeznaczonych tymczasowo do kąpieli. Najczęściej są to mniejsze punkty, bez rangi kąpieliska. Gminy muszą sprostać formalnościom, by turyści mogli się kąpać całe wakacje, a nie tylko 30 dni, na co pozwala ustawa.

Zmieniło nam się prawo wodne w tym roku, stąd pewne problemy z uruchomieniem kąpieliska, ale tak jak w poprzednich latach, mamy miejsce do kąpieli, patrole ratownicze, które zapewnią bezpieczeństwo tym którzy będą chcieli z skorzystać z kąpieli nad jezioremKrzysztof Sapieha, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych UG Wejherowo.

Tematy te podejmowane były podczas obrad sesji.

W tej chwili musi być przede wszystkim uchwała rady gminy, żeby takie miejsce mogło zostać otworzone, kiedyś takiej potrzeby nie było. Troszkę więcej formalności związanych z czystością wody, z sanepidem, z różnymi instytucjami, z którymi musimy porobić pewne ustalenia – Krzysztof Sapiecha.

Zmiany te nie dotyczą morskich kąpielisk.

Dla nas wiele się nie zmieniło, po prostu prowadzimy kąpieliska strzeżone. Ustawa dotyczy tylko tych miejsc, które były dozwolone do kąpieli – mówi Lech Pieszak, zarządca plaży w Helu.

Jednym z nich jest jezioro Zawiat które jest uważane za jedno z najczystszych i rok w rok przyciąga rzesze wczasowiczów. Jest to jedyne w gminie Wejherowo miejsce przeznaczone do kąpieli.

W tym roku też będzie otwarte kąpielisko. Może to się inaczej teraz nazywa, ale miejsce do kąpieli będzie – podsumowuje Stanisław Bieszk, radny gminy Wejherowo.

Dla użytkowników kąpielisk nic się nie zmieni. Ważne jednak, by rozważnie dokonywać wyborów i kąpać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...