15.07.2018 10:30 4 raz

Samorządowcy walczą o podmiejskie pociągi

Archiwum/TTM

Do ministra infrastruktury ma trafić list podpisany m.in. przez przedstawicieli samorządów z powiatu wejherowskiego. Wspierają oni władze Pomorza w dążeniach do przejęcia kolei, która pozwala mieszkańcom Północnych Kaszub na szybkie dotarcie do Trójmiasta.

Samorząd województwa pomorskiego od lat zabiega o „usamorządowienie" PKP SKM, czyli o uzyskanie większościowego udziału w kapitale zakładowym spółki. Według pomorskich urzędników pozwoliłoby to na dostosowanie struktury właścicielskiej spółki SKM do roli i funkcji, którą odgrywa w systemie transportowym województwa.

Te starania popierają władze Trójmiasta i okolicznych gmin. Pod listem w sprawie chęci przejęcia przez samorząd pomorski Szybkiej Kolei Miejskiej, który ma zostać przekazany ministrowi infrastruktury i prezesowi PKP, na początku lipca podpisali się przedstawiciele zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot oraz Gdańska, Sopotu, Tczewa, Rumi, Nowego Dworu Gdańskiego, Wejherowa, Linii, powiatu wejherowskiego oraz powiatu kartuskiego.

Sygnatariusze dokumentu wierzą, że zmiana właściciela spółki PKP SKM poprawi jakość usług i wzmocni transport kolejowy na terenie województwa – wyjaśniają władze pomorskiego.

I dodają, że w liście poparcia czytamy: „W trosce o wzmocnienie pozycji, a przede wszystkim zapewnienie stabilnych podstaw rozwoju kolejowego ‘kręgosłupa' aglomeracji trójmiejskiej, jakim jest SKM, popieramy prowadzone od dawna zabiegi Samorządu Województwa Pomorskiego o uzyskanie większościowego udziału w kapitale zakładowym Spółki".

Obecnie większościowe udziały w spółce PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście należą do PKP SA (67,9 proc.). Kolejni współwłaściciele to: miasto Gdańsk (12,8 proc.), Województwo Pomorskie (10,4 proc.), miasto Gdynia (5,4 proc.), miasto Sopot (2,1 proc.), miasto Pruszcz Gdański (1,2 proc.) i miasto Rumia (0,2 proc.).


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.