29.07.2018 10:00 0 Kwt/Gohel.pl

Władze Helu przypominają: toaleta to nie śmietnik

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Zespół Zakładów Obsługi Miasta w Helu zwraca się z prośbą o właściwe korzystanie z kanalizacji. Służy ona do odprowadzania ścieków z gospodarstw domowych. Tymczasem mieszkańcy traktują ją jak składowisko odpadów i wrzucają do niej dosłownie wszystko.

Pracownicy ZZOM w studzienkach kanalizacyjnych znajdują stare szmaty, materiały higieniczne (pieluszki jednorazowe dla dzieci, podpaski, wkładki higieniczne, nawilżane chusteczki i nawilżany papier toaletowy, patyczki do uszu, watę i płatki kosmetyczne), opakowania do kostek WC, szczoteczki, mopy, odpady kuchenne (tłuszcze, resztki jedzenia, obierki), ręczniki papierowe, szkło, materiały budowlane i wiele innych przedmiotów.

Źródło: ZZOM

Rzeczy te powinny być wrzucone do kosza na odpady, a nie do przewodów kanalizacyjnych.

Tłuszcze, które wylewane są do zlewu, tężeją i zarastają rury w budynku, zmniejszając ich średnicę. Z czasem może dojść do całkowitego zablokowania odpływu ścieków z bloku czy domu. Zator może sprawić, że ścieki cofną się i zaleją mieszkanie, restaurację lub ulicę, powodując duże straty materialne.

Źródło: ZZOM

Odpady wrzucone do kanalizacji powodują zapchanie sieci, uszkodzenia pomp i armatury w przepompowniach ścieków. Ze szczególną prośbą zwracamy się do mieszkańców zlewni przy ulicy Steyera, którzy wybitnie upodobali sobie wyrzucanie śmieci do kanalizacji – apelują władze Helu.

Warto również uczulić gości, którzy nocują w Helu, by nie pozbywali się w ten sposób odpadów. Usunięcie awarii wiąże się z dużymi kosztami czyszczenia pomp, a w skrajnym przypadku – z ich remontem. Udrożnienie zapchanego kolektora ściekowego wymaga zamówienia specjalistycznego samochodu do czyszczenia kanalizacji, co powoduje dodatkowe koszty.

Źródło: ZZOM

Szczególna prośba kierowana jest do właścicieli restauracji. Przed myciem ogródków przed restauracją należy zamieść podłogę, a piach wysypać do kosza na odpady. Dopiero potem można spłukać kostkę. Piach odkłada się w kanalizacji deszczowej i zmniejsza średnicę rur, a przy nawalnych deszczach jest to bardzo niebezpieczne.

Źródło: ZZOM

Warto pamiętać, że koszty udrażniania kanalizacji, napraw i remontów pomp są ujęte w taryfach na wodę i ścieki. Mają więc odzwierciedlenie w cenach jednostkowych dostarczanej wody i odbieranych ścieków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...