31.07.2018 08:35 0 Natalia/Gdańsk.pl

Namawiają, by okazywać serce żebrzącym i... nie dawać im pieniędzy

Źródło: Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Czas Jarmarku Dominikańskiego jest momentem, gdy do trójmiasta przyjeżdżają turyści z całego świata. Wraz z nimi na zatłoczonych ulicach pojawiają się żebracy. Miasto Gdańsk promuje akcje zapobiegającą wspomaganiu osób proszących o pieniądze.

Ulotki i plakaty dotyczące zapobiegania żebractwu trafiły do gdańskich restauracji, barów, hoteli i kawiarni. To akcja edukacyjna związana z rozpoczętym w sobotę (28 lipca) Jarmarkiem św. Dominika, na który – razem z turystami – przyjechały do Gdańska osoby żebrzące z całej Polski.

Takie akcje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzi od kilku lat. Od dwóch lat są one nagłaśniane i widoczne w mieście. Ulotki czy plakaty trafiają nie tylko do restauracji, ale też autobusów, tramwajów, a nawet tramwajów wodnych.

To już druga tego lata akcja ulotkowo-plakatowa dotycząca żebractwa. Nasi streetworkerzy z ulotkami w czterech wersjach językowych i plakatami w dwóch wersjach językowych odwiedzili większość kawiarni, barów, pubów itp. w śródmieściu, Gdańska tłumacząc ideę akcji i zachęcając do wywieszania plakatów. Ale ulotki rozdawali też turystom, uczulając ich, aby nie wspierali takich osób – mówi dla UM Gdańsk Sylwia Ressel, rzecznik MOPR.

Widząc żebrzących, warto poinformować MOPR czy policję, bo mają oni możliwość niesienia pomocy, zapewniając żywność, ubranie, schronienie i szansę na zmianę życia. W ramach kampanii w świetlicy przy ulicy Zakopiańskiej 40 bezpłatną, kompleksową opiekę, posiłki, program wypoczynkowy mają m.in. dzieci żebrzące „z ulicy”, zagrożone wykluczeniem społecznym, bezdomnością – przebywa tam do dwadzieściorga potrzebujących dzieci dziennie.

Źródłó: Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Urząd Miasta Gdańska informuje, że akcja przynosi zamierzone efekty. Z roku na rok żebrzących jest coraz mniej.

W tym roku kampanię prowadzą gdańscy partnerzy: MOPR, straż miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Zarząd Transportu Miejskiego, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych.

Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, należy zgłosić ten fakt, dzwoniąc pod numery alarmowe: policji – 997 lub Straży Miejskiej – 986. Pomoc jest także dostępna pod numerami tel. MOPR: 58 342 31 50 lub 58 522 38 20.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...