09.08.2018 13:20 1 Natalia/TTM

Będzie dwukrotnie większa i nowocześniejsza – szkoła w Gowinie czeka na uczniów

Fot. TTM

Trwają jeszcze ostatnie prace, ale już wiadomo, że nowe skrzydło Szkoły Podstawowej w Gowinie powstanie na czas. Kosztem około 6 milionów złotych dotychczasowa placówka powiększy się ponad dwukrotnie.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej było koniecznością, ze względu na powiększającą się liczbę uczniów. Mimo że w zbliżającym się roku szkolnym uczyć się będzie rekordowa liczba dzieci, nie zabraknie miejsca dla żadnego z nich.

W poprzednim roku szkolnym było tutaj 264 dzieci. W tym roku szkolnym, który jest za nami, było 378 dzieciaków, czyli 114 więcej niż w ubiegłym. To wynika z inflacji, czyli z faktu, że ludzie się tutaj budują i wysyłają dzieci do szkoły. Zmieniliśmy również granicę obwodów szkolnych. Wybudowanie drogi łączącej Ustarbowo z Gowinem sprawiło, że dzieci z Sopieszyna i z Ustarbowa mają do szkoły nie 15 km, jak dotychczas, tylko 3 czy 5 km – zaznacza Ryszard Stachurski, sekretarz gminy Wejherowo.

W związku z pojawieniem się VIII klasy, w tym roku do szkoły uczęszczać będzie jeszcze dodatkowo kilkadziesiąt dzieci. Wykonana inwestycja była więc koniecznością.

Stara szkoła dysponowała jedynie ośmioma salami lekcyjnymi. Teraz powstało całkiem nowe skrzydło szkoły, a w nim między innymi 11 nowych klas. Wybudowano siedem pełnonormatywnych sal lekcyjnych, dwie sale dla oddziałów przedszkolnych z niezbędnymi sanitariatami dla maluchów oraz dwie dla zajęć informatycznych i językowych.

Powstała również nowoczesna stołówka z zapleczem, świetlica oraz pomieszczenie do zajęć logopedycznych i integracyjnych. Przed szkołą stanął nowy plac zabaw, który wcześniej mieścił się w miejscu, gdzie teraz znajduje się nowe skrzydło.

Cieszyć może więc fakt, że wykonawca zdążył z wszystkim pracami i szkoła będzie przygotowana na rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci, które we wrześniu przyjdą na zajęcia, nie będą widziały śladów budowy.

Prace rozpoczęliśmy w sierpniu zeszłego roku, mieliśmy na to rok, co jest tempem dosyć szybkim. Zrobiliśmy wszystko tak jak należy, czyli w terminie – mówi Tadeusz Białkowski, kierownik robót. – Budowa jest nowoczesna i energooszczędna, zastosowano materiały o wysokiej jakości. Ocieplona jest styropianem 20 cm o wysokim współczynniku ochrony cieplnej. Oprócz tego jest tu nowoczesny system wentylacji i ledowy system oświetlenia, również energooszczędny – dodaje*.

Całość inwestycji kosztowała około 6 mln złotych. Oficjalne otwarcie nowego skrzydła szkoły odbędzie się 3 września, w ramach gminnych uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

Szkoła jest przygotowana do ewentualnej dalszej rozbudowy. Jeśli się okaże, że liczba mieszkańców w Gowinie będzie się powiększać w tym tempie, w którym się zwiększa obecnie, to mamy już projekt techniczny i jesteśmy gotowi. Budowaliśmy ten projekt w taki sposób, żeby bez narażania szkoły na perturbacje związane z kolejną inwestycją można było tą szkołę rozbudowywać – zaznacza Ryszard Stachurski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...