pełna wersja

Tania Cadiani - Język jako dźwięk

2018-01-19 00:00
Miejsce: CSW Łaźnia
Adres: Strajku Dokerów 5 (Nowy Port)
Miejscowość: Gdańsk
Godzina: 00:00
Data: 19.01.2018
Bilety: Wstęp wolny

Wystawa Język jako dźwięk to prezentacja pracy Tanii Candiani, która wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 zaprezentowana zostanie multimedialna ekspozycja, łącząca video i sound art z performansem, która stanowi unikalną diagnozę współczesnej polszczyzny.

W ramach swojego projektu Candiani przygląda się - a może raczej przysłuchuje - brzmieniu i rytmowi języka polskiego. Cięte i urywane spółgłoski, wypowiadane przez każdą z aktorek biorących udział w instalacji, wydają się silnie na siebie oddziaływać, mimo iż każda zachowuje autonomię. Wzajemnie ze sobą rezonując, pozwalają dostrzec partyturę języka. Instalacja Candiani pokazuje, że do podszewki języka najskuteczniej dociera się z zewnątrz - z perspektywy twórczo manipulującej nim cudzoziemki.

Tania Candiani jest laureatką wielu nagród, między innymi Guggenheim Fellowship Award (2011) czy Award of Distinction Prix Ars Electronica (Austria, 2013). Wystawa w Łaźni jest efektem pobytu rezydencyjnego artystki w Polsce.

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×