14.12.2017 18:30 8 Redakcja

Ważą się losy nazw ulic w kaszubskich miejscowościach

Źródło: Google Maps

Władysławowo, Rumia i Bojano – w tych miejscowościach nadal znajdują się ulice, których patroni mogą zniknąć na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Ich zgodność z nowym prawem bada Instytut Pamięci Narodowej. Jeśli okaże się, że wychwalają ustrój totalitarny, nowych patronów wybierze wojewoda.

Aż 135 nazw ulic w Pomorskiem zakwestionował, działając na podstawie ustawy z kwietnia ubiegłego roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, Instytut Pamięci Narodowej. Jak podaje urząd wojewódzki, we własnym zakresie gminy zmieniły 113 z nich. Nie oznacza to, że pozostałe nadal pozostaną przy swoich, czasem kontrowersyjnych z historycznego punktu widzenia, patronach.

W stosunku do pozostałych nazw ulic wskazanych przez IPN, których nie zmieniły rady gmin, wojewoda wyda, zgodnie z przepisami ustawy dekomunizacyjnej, tzw. zarządzenia zastępcze – czytamy w komunikacie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W środę (13 grudnia) wojewoda Dariusz Drelich podpisał siedem zarządzeń zmieniających patronów ulic w Gdańsku. Tam przykładowo ulica Dąbrowszczaków będzie ulicą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a ulica Mariana Buczka – ulicą Jana Styp-Rekowskiego. Na terenie powiatów wejherowskiego i puckiego większość budzących wątpliwości patronów ulic została zmieniona przez samorządy, ale nie wszyscy.

Wojewoda czeka jeszcze na opinie IPN potwierdzające niezgodność poszczególnych nazw dotyczące ulic 8 Marca i 12 Marca we Władysławowie, ulicy Dywizji Wojska Polskiego w Rumi oraz ulicy Czynu Tysiąclecia w gminie Szemud w miejscowości Bojano – podali współpracownicy przedstawiciela rządu na Pomorzu.

Urzędnicy przypominają jednocześnie, że zmiana nazwy ulicy, dokonana na podstawie wspomnianej ustawy, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę ulicy. Więcej na temat zmian ulic w regionie pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...