29.10.2013 16:10 0

Szpital w Wejherowie zinformatyzowany

Dzisiaj w Wejherowie odbyło się zebranie, które dotyczyło wdrożenia informatyzacji szpitala. Łączna wartość całego projektu wynosi 3 mln 907 tysięcy złotych.

Projekt o nazwie "Poprawa jakości obsługi pacjentów i kontrahentów poprzez stworzenie e-Platformy i ucyfrowienie zakładu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie" to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013.

Szpital w Wejherowie otrzymał dofinansowanie na unowocześnienie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w obszarze świadczonych usług zdrowotnych. Umowa została podpisana 23 grudnia 2010 roku w Gdańsku. Projekt zakończono w kwietniu 2013 roku.

Projekt jak sama nazwa wskazuje obejmuje ucyfrowienie zakładu radiologii. Ułatwiło to diagnostykę pacjentów i obniżyło koszty. Metoda tradycyjna, czyli robienie zdjęć i ich wywoływanie odeszło do lamusa. Obecnie zdjęcie robione jest na płytce, lekarz zaś wyniki badań obejrzy na monitorze w każdym z oddziałów.

  • Czasy wymagają takich zmian i one stają się pilne. Udało się nam uzyskać środki unijne na wdrożenie informatyzacji w szpitalu - wyjaśnia Andrzej Zieleniewski, Dyrektor Szpitala w Wejherowie. - Dla pacjentów, którzy będą chcieli korzystać z tego systemu to będzie duże ułatwienie. Pacjent będzie mógł w domu zarejestrować się do poradni specjalistycznej, dowiedzieć się kiedy jest ona czynna a kiedy nie, kto w tej poradni będzie przyjmować i w jakie dni. Dla nas natomiast stanowić będzie to również duże ułatwienie. Dla przykładu zdjęcia zlecone pacjentowi, który trafił do szpitala bądź szpitalnego oddziału ratunkowego po ich wykonaniu, w niedługim czasie pojawią się na monitorze lekarza, który zlecał to badanie. Będzie mógł się z nimi zapoznać, postawić diagnozę.

Oprócz ucyfrowienia zakładu radiologii projekt obejmował informatyzację szesnastu oddziałów szpitalnych ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, działem rozliczeń, świadczeń zdrowotnych i apteką.

Poszczególne działy, lekarze, pielęgniarki sekretarki medyczne czy rejestratorki medyczne musiały przejść specjalne przeszkolenie.

To dopiero początek wielkich zmian w służbie zdrowia. Polepszyć ma się między innymi komunikacja między szpitalami.

  • Zaczynamy od tego, żeby ten system zaistniał w jednostkach, poszczególnych szpitalach. Następnym etapem będzie tworzenie sieci połączeń z poradniami lekarza rodzinnego, sąsiednimi szpitalami i szpitalami w całym kraju - dodaje Andrzej Zieleniewski.

To nie pierwszy taki projekt, który był realizowany w tym rozdaniu środków unijnych. Wcześniej zakupiono karetkę za około 400 tysięcy złotych, zmodernizowano szpitalny oddział ratunkowy za około 2 mln złotych. Razem ze Szpitalem Miejskim w Gdyni i Szpitalem w Kościerzynie zakupiono sprzęt kardiologiczny za ponad 1,3 mln złotych oraz termomodernizacja szpitala za kwotę około 4 mln złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...