19.02.2017 15:03 0 Redakcja / TTM

Mniej zezwoleń na sprzedaż alkoholu w powiecie puckim?

fot. TTM

W minionym roku na terenie gminy Władysławowo wydano blisko 57 milionów złotych na zakup alkoholu. Mniej, bo ponad 16 milionów, wydano na terenie sąsiedniej gminy Puck. W związku ze wzrastającą ilością spożywanego alkoholu, gmina rozważa zmniejszenie liczby wydawanych zezwoleń na jego sprzedaż.

Latem spożycie alkoholu wzrasta, a widok osób cierpiących z powodu jego nadużycia nie należy do rzadkich, zwłaszcza na terenie nadmorskich kurortów. Na terenie gminy Władysławowo, tylko w ubiegłym roku, zakupiono alkohol za łączną kwotę 57 milionów złotych.

  • Ruch turystyczny u nas kwitnie w miesiącach od czerwca do września, wtedy też ta sprzedaż alkoholu jest większa. Spowodowane jest to tym, że przez cały rok gmina liczy około piętnastu tysięcy mieszkańców, natomiast w sezonie ta liczba sięga kilkuset tysięcy osób – tłumaczy Grzegorz Żaczek, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Władysławowo.

Wraz ze wzrostem sprzedaży alkoholu rośnie także kwota, która wpływa do budżetów gmin z tytułu wydawanych koncesji. Pieniądze te samorządy mogą wydać jednak wyłącznie na walkę z uzależnieniem lub profilaktykę antyalkoholową.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Każda gmina zbiera dane dotyczące sprzedaży alkoholu od wszystkich punktów, którym wydała koncesję. Tylko w gminie Puck wartość sprzedanego alkoholu wzrosła w minionym roku o dwa miliony złotych. Włodarze uważają, że skok ten jest niepokojący.

  • Widać, że na przełomie ostatnich trzech lat ten współczynnik wzrasta. W poprzedzającym roku wartość sprzedaży wynosiła 14,7 mln, a w tym roku jest to 16,3 mln, więc różnica jest duża – wyjaśnia Kamila Dettlaff, inspektor ds. alkoholowych Urzędu Gminy Puck.

Kolejnym problemem jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Dla przykładu, właśnie z tego powodu pucka straż miejska interweniowała w minionym roku ponad sto razy.

Urzędnicy nie chcą wskazywać jednoznacznie, że wzrost sprzedaży alkoholu przekłada się na jego większe spożycie wśród mieszkańców, jednak chcą przyjrzeć się miejscowościom, w których wzrost jest największy.

  • Jest to sygnał, że taki problem może istnieć, dlatego musimy zareagować. Jeszcze w tym roku podejmiemy odpowiednia działania – zapewnia Kamila Dettlaff.

Niewykluczone, że inspektorzy do spraw alkoholowych wystąpią do radnych o zmianę liczby wydawanych koncesji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...