24.04.2017 15:46 0 Redakcja/TTM

Żadna restauracja nie ugości jak one

W Luzinie po raz pierwszy odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Była to już czternasta edycja tej rozwijającej się z roku na rok imprezy. Wydarzenie pokazało, jak prężnie rozwijają się stowarzyszenia wiejskie oraz jak służą lokalnej społeczności.

Gotowały, śpiewały, modnie się ubierały, a nawet rozśmieszały licznie zgromadzoną w Luzinie publiczność. W ramach turnieju reprezentantki gospodyń ze wszystkich pomorskich powiatów rywalizowały w pięciu kategoriach. W konkursie na produkt "Ciasto z owocami" triumfowały panie z KGW Cewice. W tablicy "Pokolenia" zwyciężyło KGW Górki. W kategorii moda "Kreacja-inspiracja" najlepiej wypadło KGW Czarne. Najśmieszniejszy występ kabaretowy "Jak nie my, to kto" przygotowały gospodynie z KGW Łebień, a najlepiej tańczyły "Z bajki" panie z KGW Żelisławki. Puchar Grand Prix Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela wywalczyły z kolei gospodynie wiejskie z KGW Rokocin.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Rywalizacja stanowiła jedynie część spotkania gospodyń z województwa pomorskiego. Jak przyznała Grażyna Starba, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bolszewie, w turniejach takich jak to w Luzinie, złych emocji nie ma.

  • Wręcz przeciwnie, są tylko pozytywne emocje – zaznacza. - Dopingujemy się nawzajem, każdy jest radosny. Jak ktoś śpiewa, to się dołączamy, jak kogoś oklaskują, to się cieszymy, że inni wypadli lepiej – wylicza.

Ponadto można było zauważyć, jak prężnie rozwija się idea kół gospodyń. Panie są coraz lepiej zorganizowane i podejmują coraz więcej ważnych dla społeczności funkcji. Na przykład te z gminy Stężyca początkowo miały spotykać się tylko raz w miesiącu, sprawa jednak "wymknęła się spod kontroli".

  • Teraz jednak jest taki nawał pracy, tyle zainteresowań, tyle spraw społecznych, że spotykamy się znacznie częściej – powiedziała Maria Biel z Koła Gospodyń Stowarzyszania Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej. - Ostatnio działamy lokalnie dla seniorów.

Zaangażowanie gospodyń doceniają również samorządowcy. Wójt gminy Luzino Jarosław Wejer nie ukrywał, że to właśnie one najlepiej przywitają np. zagranicznych gości.

  • Przygotowują smaczne, kaszubskiej potrawy. Nie zrobi tego lepiej żadna restauracja, proszę mi wierzyć – zaznaczył.

W turnieju udział wzięły następujące KGW: Gołczewo (powiat bytowski), Czarne (powiat człuchów), Żelisławki (powiat gdański), Kamienica Szlachecka (powiat kartuski), Tychnowy (powiat kwidzyński), Cewice (powiat lęborski), Górki (powiat kościerski), Jazowa (powiat nowodworski), Władysławowo (powiat pucki), Łebień (powiat słupski), Lasowice Wielkie (powiat kluczborski), Rokocin (powiat starogardzki), Brzuśce (powiat tczewski) i Bolszewo (powiat wejherowski).

Przyszłoroczny, XV turniej kół gospodyń wiejskich odbędzie się w Żukowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...