pełna wersja

„Puck trafia na utrudnienia w realizacji swoich planów”

2018-02-13 08:37
„Puck trafia na utrudnienia w realizacji swoich planów”
Fot. TTM

Uroczystości 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem stały się pretekstem do rozważań nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca Pucka. W tym kontekście interesujące było wystąpienie burmistrz Hanny Pruchniewskiej, która zwróciła uwagę na znaczenie miasta i regionu oraz na perspektywy rozwoju.

Obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim zorganizowano w sobotę (10 lutego) w Pucku. Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku, a relację z tego wydarzenia zamieściliśmy w tym artykule.

Dla mieszkańców Pucka i całego regionu Zatoki Puckiej szczególnie ważne było wystąpienie burmistrz Hanny Pruchniewskiej. Nie mogło w nim oczywiście zabraknąć odwołań do historii. Jak podkreśliła burmistrz, w roku, w którym świętujemy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, trzeba sobie przypominać i uświadamiać, iż Rzeczpospolita w 1918 roku wciąż była odcięta od morza. Symbolicznie i faktycznie wróciła nad Bałtyk po roku i trzech miesiącach – 10 lutego 1920 roku. Otwarcie tego okna na świat oznaczało rozpoczęcie nowej epoki w dziejach naszego kraju.

Czy dziś wyobrażamy sobie naszą Ojczyznę bez dostępu do morza? Bez naszych plaż, portów, stoczni, transportu morskiego, sportów wodnych, rybołówstwa, pięknych miast i nadmorskich miejscowości? I bez Marynarki Wojennej? – pytała retorycznie Hanna Pruchniewska, jednocześnie wskazując, że nasuwają się wątpliwości, czy dostatecznie korzystamy z tych możliwości, które daje nam morze. Czasami można bowiem odnieść wrażenie, że władze utrudniają korzystanie z jego wartości, tworząc regulacje prawne ograniczające rozwój gospodarki morskiej.

Fot. TTM
Fot. TTM

W dalszej części wystąpienia burmistrz Pucka zaakcentowała, że naszą powinnością jest pamiętanie o przeszłości. Sama pamięć to jednak nie wszystko. Równie ważna jest rozsądna ocena teraźniejszości i kreślenie planów na przyszłość. Realizacja dużych, strategicznych działań w obrębie gospodarki morskiej przyczyni się do rozwoju kraju. Jednak władze na szczeblu centralnym powinny wykazywać zrozumienie lokalnych uwarunkowań.

Jak ma się rozwijać niewielki Puck, otwarty ku Zatoce Puckiej, gdy trafia na niezrozumiałe utrudnienia w realizacji swoich planów? Ponad półtora roku czekał na rozstrzygnięcie w sprawie decyzji środowiskowej strategicznej dla miasta rozbudowy mariny. Już kolejny rok czeka na utrzymanie tej decyzji przez jednostkę nadrzędną, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Prawo polskie pozwala oprotestować taką inwestycję każdemu, nawet temu, kto mieszka w Świebodzinie, nigdy nie był w Pucku i nie ma pojęcia o Zatoce Puckiej – podkreśliła Hanna Pruchniewska. – Apeluję do parlamentarzystów i rządu o działania legislacyjne, które ułatwiałyby, a nie utrudniały, rozwój szeroko pojętej gospodarki morskiej, również dotyczące małych miast – dodała.

Następnie burmistrz Pucka odniosła się do problemu określenia podstawowej funkcji Zatoki Puckiej. Tworzony Plan Zagospodarowania Przestrzennego Obszarów Morskich zakłada, że nadrzędna powinna być ochrona środowiska. Tymczasem, zdaniem Hanny Pruchniewskiej, może to oznaczać ograniczenie rozwoju turystyki, sportu, transportu czy rybołówstwa.

Nie po to walczyli nasi przodkowie o dostęp do morza, byśmy teraz ograniczali ten dostęp przez regulacje prawne – zaakcentowała burmistrz Pucka. I dodała, że Zatoka Pucka kryje wiele walorów przyrodniczych i kulturowych, które powinny być eksponowane. Region powinien być zwrócony ku Zatoce, czerpiąc z niej wszechstronne korzyści.

Kończąc swoje wystąpienie, burmistrz Pucka przypomniała wizytę w mieście prezydenta RP sprzed dwóch lat. Andrzej Duda wyraźnie poparł hasło „Sto nowych jednostek w puckim porcie na stulecie Zaślubin Polski z Morzem”.

Zostały nam dwa lata. Wierzę, że nam się uda. Ale my, mieszkańcy Pucka i całego regionu, bardzo liczymy na silne wsparcie obecnych tu gości. Dziękujemy bardzo tym, którzy nam cały czas pomagają i prosimy o więcej. Puck, jak miasto zaślubin Polski z morzem, zasługuje na taką inwestycję. Wciąż patrzy ku Zatoce, ku morzu. Tu szuka inspiracji i impulsu do rozwoju – podsumowała Hanna Pruchniewska.

mike

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (32)

KASZUB 2018.02.15 18:19
Oceń:

H. Pruchniewska za bardzo wpieprzyla sie tam gdzie nie powinna, czasami istnieje potrzeba ugryzienia sie w jezyk i od czekac czas aby moc wiecej osiagnac.
Pruchniewska za bardzo ogarnelo PO, i to jest jej blad, mysle ze w nastepnych wyborach moze sie porzegnac ze swoim stolkiem a szkoda, z samego poczatku kierunek jej byl prawidlowy, dzisiaj wypowiada sie w imieniu PO a to juz cholerny jej blad a szkoda,!

kaszubka 2018.02.15 21:33
Oceń:

wybory samorządowe są wyborami na osobę a nie na partię. Dobrze rządzi i powinna być kolejną kadencję.

Marcel 2018.02.15 01:05
Oceń:

Może to całe PGK tak odac pod abruko by firma odrzyla

Żenada 2018.02.17 12:28
Oceń:
leny 2018.02.16 09:34
Oceń:

W-fmen ,barman i koleś wladyslawowskiego Adriana wiele oskarżeń i zarzutów, 30 tysięcy kaucji aby nie pójść do aresztu sam się dziwi od wielu miesięcy że jest jeszcze na wolność bo źegnsl się z pracownikami firmy

sprawiedliwość 2018.02.15 09:30
Oceń:

Abruko ... tam jest prawdziwy menadżer... jest zaradny, ma doświadczenie w prywatyzacjach ... ciekawe tylko dlaczego zdymisjonowany z ministerstwa i zwolniony z poprzedniej firmy ?

Marta 2018.02.15 01:15
Oceń:

Dobry pomysl bo teraz abruko ma juz ok 15 smieciarek a o sprzecie koparek wywrotek itp wyjdzie ok 70 sztuk wiec warto przejac slaba pucka gospodarke

Marta 2018.02.14 19:18
Oceń:

Dzałka powina zostac dla miasta a nie spedac pod jakis hotel itp.a tu chodzi o kase by ja szubko sprzedać haa

kwik 2018.02.14 17:02
Oceń:

Żałosne wystąpienie pani burmistrz. Człowiek bez taktu i kindersztuby. Po to latami pobiera się nauki aby w odpowiednim czasie umieć zachować klasę. Wybranie takiego czasu i miejsca dyskwalifikuje tę panią do piastowania tak odpowiedzialnego stanowiska. Mnie to nie dziwi gdyż wspólnie z innymi władcami pomorza ta pani zamiast rządzeniem miastem zajmuje się szukaniem sporu z władzą centralną. Zamiast tracić czas na spory można w tym czasie dużo rzeczy zrobić dla miasta. Ale cóż: w świecie ludzkim i zwierzęcym są podobieństwa i gdy na horyzoncie pojawia się widmo oderwania od koryta to kwik staje się coraz głośniejszy- to znak, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Marta 2018.02.14 17:39
Oceń:

Tam nie chodzi o dobro Pucka i mieszkanców tylko o tą dzałke po PGK przy zatoce nie będzie mariny to dzalka nie pujdzie dla kolesi taka prawda

Puck 2018.02.14 18:49
Oceń:

jakich kolesi?

zuch 2018.02.14 18:48
Oceń:

działka powinna być dla harcerzy aby zbudować pensjonat. Harcerze taż potrzebują ...

Krzyś 2018.02.14 01:05
Oceń:

Bardzo dobre wystąpienie Pani Burmistrz. To jedyna okazja do tego by wypowiedzieć te słowa w obecności przedstawiciela rządu. A co do blokowania inwestycji przez ekologów to myślę że to lobbing. Komuś musi bardzo zależeć na tym by baza żeglarska w tej części Polski się nie rozwijała. I nie mam tu na myśli obecnego rządu.

Marta 2018.02.13 15:04
Oceń:

Ciekawe czy bedzie przetarg na śmieci w Pucku bo ta Pani promuje PGK nawet w Lęborku a firma nic nie warta dobrze ze we Władku ich pogonili w gminie Puck tez

driver 2018.02.13 16:47
Oceń:

Jaki dyrektor tak działa firma PGK.

Czy to ten gość co wyłożył firmę transporotową w okresie prosperity dla transportowców ?

Ja pl 2018.02.13 11:42
Oceń:

Puck wreszcie ma Busmisyrza na jakiego zasługuje. Cieszymy się, że miasto się rozwija. Widać to gołym okiem na każdym kroku. Za następnej Pani kadencji mam nadzieję, że będzie jeszcze ze lepiej i jeszcze więcej. Turyści w końcu są jacyś w Pucku.... A parę lat temu? Już nikt nie pamięta tej dziury?

zorro 2018.02.13 10:55
Oceń:

Tak to jest Droga Pani... Polityka. Jak się ma jakąś przynależność partyjną, wg klucza dobiera się osoby na urzędowe stanowiska i wg podobnej zasady zaprasza gości to trzeba się z tym liczyć, że jak nie ma kolegów "wyżej" co mogą i pomogą to się nic nie zrobi.

Swoją drogą to zgłaszanie takich rzeczy przy okazji tej uroczystości było mocno nie miejscu.

29332 2018.02.13 10:02
Oceń:

Tam gdzie baby rządzą tam same kłopoty,proponuję tej pani zmienić profesję na sprzątaczkę na nowogrodzkiej .

Puck 2018.02.13 10:53
Oceń:

To miasto nigdy nie miało tak dobrych gospodarzy jak w tej kadencji. Brawo dla Pani Hani i Pani Lucyny!!! Ale muszą Wam zazdrościć poprzednicy nieuda......

Obserwator 2018.02.13 10:44
Oceń:

Coś czuje w wypowiedzi wielką zazdrość,..opluć łatwo...jak sie nie ma nic do powiedzenia to lepiej siedzieć cicho popijając melise.

mieszkaniec Pucka 2018.02.13 09:58
Oceń:

Pani burmistrz zachowuje się dokładnie tak samo jak ambasador Izraela. Nie czas i miejsce na takie wystąpienia ale skoro już wystąpiła i powiedziała co powiedziała, to należy odnotować , że jeśli się potrafi rządzić miastem tylko wtedy gdy w Warszawie na Wiejskiej ma się większość to znaczy , że nie nadaje się na te stanowisko. Magistrat to nie piaskownica i rządzi się dla obywateli a nie spełnia oczekiwania wybranej sitwy. Pora odejść albo wznieść się ponad podziały.

enka2000 2018.02.13 13:41
Oceń:

Absolutnie sie z toba nie zgadzam. Te problemy trzeba poruszac na kazdym publicznym wystapieniu i glosno o nich mowic, czy to dzien kobiet, czy 1 maja, przy kazdym wystapieniu publicznym trzba o tym trabic i zanudzac, to moze w koncu ktos z gory cos zrobi, chocby dla swietego spokoju. Pani burmistrz dba wlasnie o interesy obywateli i nie bardzo rozumiem o jakiej sitwie piszesz, moze cos konkretniejszego. Rozwoj miasta i regionu lezy w intersie obywateli i mieszkancow. Srodowisko naturalne jest jak najbardziej wazne i jest bez watpienia jednym z dobr naszego regionu, jednak nie mozna dopuscic do tego, aby "ochrona srodowiska" sprawila, ze cale miasto zarosnie szuwarami i calkowicie przestanie sie rozwijac. Eko terrorysci moga egzystowac tylko wtedy kiedy z czyms walcza, wiec nieustannie prowadza swoja krucjate i nikt nigdy nie bedzie w stanie ich zadowolic. Rzadali postawienia na energie odnawialna wiec zsczely powstawac elektrownie wiatrowe, ktore oczywiscie z miejsca staly sie celem eko terrorystow, ktorzy wlasnie sie ich domagali. W pierwszej kolejnosci nie podobalo im sie, ze stanowia plame na pieknie krajobrazu i sie w niego nie wtapiaja, wiec zaczeto malowac je tak, aby w ten krjobraz sie wtapialy, to z kolei sprawilo, ze nagle staly sie zagrozeniem dla ptaow wedrownych i najlepiej byloby je zdemontowac, czyli powrocic do punktu wyjscia. Podobnie wyglada i bedzie wygladac walka eko terrorystow o Zatoke Pucka, zawsze beda rzadali wiecej zakazow w celu ochrony srodowiska, ale zawsze im bedzie malo, a czasami beda atakowali to czego sami rzadali, byle tylko caly czas byc w ofensywie, bo jesli nie beda atakowac, to przestana byc potrzebni. Ochrona srodowiska, nie musi koniecznie oznaczac pozostawienia przyrody samej sobie i przyzwoleniu na jej zdziczenie, srodowisko mozna chronic takze w inny sposob, ktory nie stoi w konflikcie z rozwojem regionu, a wrecz jest jego czescia. Niestety takie rozwiazanie jest dla eko terrorystow nie do przyjecia, w ich slowniku nie ma slowa kompromis.

Tomcio 2018.02.13 11:02
Oceń:

Drodzy mieszkaniec Pucka i Puck. Wina za taki stan rzeczy leży po obecnej jak i poprzedniej władzy. Tamci tego nie zrobili rządząc 8 lat a obecni także tym się nie zajęli. Przestańcie dzielić naród na pół. Weźcie pod uwagę zasługi, które dokonała obecna Pani Burmistrz. Uwzględnijcie także problemy z Radą jakie miał poprzedni Burmistrz.

Puck 2018.02.13 10:47
Oceń:

mieszkaniec Pucka ... Twoje pojęcie na temat rządzenia widzę jest tak płytkie jak myśl ,którą wyraziłeś w tych kilku zdaniach. Oczywiście, że jak nie ma zgody na prawne działania z Warszawy to lokalnie nic nie można zrobić. Idą wybory i wytniemy po raz kolejny pisiorowo. Puck bedzie wolny od nich. Pan kwiatek nie wróci na fotel burmistrza - nawet ze wsparciem kaczogrodu.

mieszkaniec Pucka 2018.02.13 13:43
Oceń:

O tym decydują wyborcy a nie polityczni pieniacze. Osobiście wolę rządzący kaczogród niż elity rządzące w interesie wąskiej grupy ludzi interesów, transparętność od decyzji podejmowanych na cmentarzach czy stolikach suto zastawionych jadłem za służbową kasę, pluralizm medialny od wszechobecnej propagandy. Wam taki stan rzeczy przeszkadza, wolicie dyktować ludziom jak mają żyć i co mają myśleć. Mam własne zdanie i nie interesuje mnie płytkość mojego pojęcia względem wyższości nad nim twojego pojęcia. Skoro jesteś mądrzejszy to naucz się sprzedawać swoją mądrość i zarażać innych dobrym przykładem.

Mieszkanka Pucka 2018.02.13 09:27
Oceń:

Brawo Pani burmistrz.Nareszcie .Pani jako pierwsza odważyła się otwarcie powiedzieć gdzie jest przyczyna naszych niepowodzeń. Nie wiem jak władze ale my jako mieszkańcy jesteśmy z Panią.

bronek 2018.02.13 08:57
Oceń:

Już widzę jak pisiory w rządzie biją się aby trzeżwo myślące pomorze się rozwijało.

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

zobacz również

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×