14.02.2014 16:05 0 DM

Skry Ormuzdowe dla miłośników Kaszub

18 lutego w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku siedmiu działaczy z Pomorza otrzyma wyróżnienia przyznawane przez miesięcznik "Pomerania" - Skry Ormuzdowe.

Nauczyciele, animatorzy kultury, artyści a przede wszystkim miłośnicy Kaszub i promotorzy dziedzictwa kulturowego Pomorza – to tegoroczni laureaci Skier Ormuzdowych. W 2013 roku spośród 16 kandydatów wybrano 7. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas gali, która odbędzie się 18 lutego br. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) o godz. 17.30.

W części artystycznej wystąpią: Paweł Ruszkowski – kościerski artysta, wykonujący poezję śpiewaną, laureat wielu prestiżowych konkursów m.in. "Pamiętajmy o Osieckiej", oraz zespół dziecięcy Roczitkòwé Jagòdë, prowadzony przez jedną z tegorocznych laureatek Skry, Bożenę Labuda. Skry Ormuzdowe przyznawane są od 1985 r. przez Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny „Pomeranii”, za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury.   Oto laureaci za 2013 rok:

  • Aleksander Atamański – nauczyciel z Kamienia Krajeńskiego, założyciel grupy regionalnej „Śladowcy”. Rozpala w młodych ludziach pasję do historii swojego miasta i okolicy, razem z nimi dba o zabytkowe miejsca, m.in. wspólnie pielęgnują cmentarze ewangelickie na terenie gminy.
  • Tomasz Damaszk – animator kultury na Kociewiu. Od siedmiu lat wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych z Gdańska organizuje, z sukcesami, plenery twórczości ludowej w Bytoni, w których uczestniczą artyści z Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich. Jest dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni, w której podejmuje się wiele działań krzewiących edukację regionalną.   
  • Mieczysław Konkol – kaszubski regionalista z Jastarni. Od wielu lat zabiega o zachowanie i odbudowę tradycyjnych łodzi rybackich, pomeranek (kasz. pòmòrénka). Dba też o to, aby nie zapomniano o tradycjach znanych mieszkańcom Mierzei Helskiej. Między innymi dzięki niemu udało się zorganizować imprezę „Jastarniô przódë lat”. Współorganizator rejsu pòmòrénkówWisłą do Sandomierza w 2012 r.
  • Bożena Labuda – nauczycielka języka kaszubskiego w Zespole Szkół w Rokitach. Od 2009 r. kieruje zespołem dziecięcym Roczitkòwé Jagòdë. Organizuje liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, opiekuje się salą regionalną w Rokitach.
  • Danuta Miszczyk – działaczka ZKP w Brusach. Od 1987 r. jest kierowniczką Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” w Czyczkowach. Dzięki niej od 20 lat odbywają się w tej miejscowości Kaszubskie Wieczory Wigilijne.
  • Tomasz Sobisz – artysta rzeźbiarz, nauczyciel akademicki w ASP w Gdańsku, autor wielu dzieł, które możemy podziwiać na całym Pomorzu, m.in. Ołtarza Piaśnickiego.
  • Benedykt Reszka – popularyzator historii Gochów, m.in. dziejów ewangelików na tych terenach. Autor wielu publikacji, zwłaszcza związanych z losami kaszubskich sybiraków.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...