07.03.2011 16:01 0

Gdańsk: Tuba kultury i wolności na You Tube

Od kilku dni w internecie można obejrzeć animację, która przedstawia powody kandydowania Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Zamieszczony na kanale YouTube film ma już ponad 800 odsłon, wiele instytucji i osób zamieszcza go na swojej tablicy w serwisie Facebook. Tytuł animacji "Gdańsk 2016 - tuba kultury i wolności" jest cytatem z wpisu na wirtualnym murze poparcia, który znajduje się na stronie www.gdansk2016.eu/popieram.

Film jest opowieścią o tym, dlaczego Gdańsk kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i jak ESK może zmienić miasto. Do przedstawienia tych tematów wykorzystano popularną na świecie formę wizualnej prezentacji idei, inspirowaną metodą tworzenia map myśli (ang. mind mapping). Film nawiązuje do ilustracji, które znajdują się we wniosku aplikacyjnym Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (fragmenty dokumentu są dostępne na stronie internetowej http://www.gdansk2016.eu/idea).

Animacja przedstawiamy poniżej

Autorką ilustracji jest Joanna Kurowska ze studia graficznego PRACOWNIA, które przygotowało film. Joanna Kurowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Muzykę opracował Michał Jacaszek, uznany kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej. Tekst czyta Jacek Labijak, aktor Teatru Wybrzeże. Za zdjęcia i postprodukcję opowiada STUDIO Á PROPOS.

W tytule animacji znajduje się cytat z jednego z wpisów wyrażających poparcie dla kandydatury Gdańska i Metropolii. Wirtualny mur znajduje się na stronie internetowej Gdańsk 2016 (www.gdansk2016.eu/popieram), każdy może na nim wyrazić swoje poparcie dla kandydatury. Pełna treść cytowanego wpisu to: "Popieram Gdańsk, tubę kultury i wolności. Takim go chcemy widzieć!!!" (Małgosia).

"Tuba kultury i wolności" jest pierwszą z trzech animacji. Dwie następne prezentują wątki tematyczne programu i zostaną opublikowane w internecie w najbliższą środę i piątek. Na potrzeby trzech części animacji wykonano około 1500 rysunków.

Gdańsk 2016 chce docierać z informacjami na temat kandydatury korzystając z różnych form przekazu. Na przykład w Punkcie Informacji Kulturalnej (ul. Długi Targ 39/40) można otrzymać broszurę w przystępny sposób opisującą kandydaturę. Pełne opisy celów miasta, myśli przewodniej i wątków tematycznych programu, które znalazły się we wniosku aplikacyjnym, są dostępne na stronie internetowej www.gdansk2016.eu/idea. Animacje publikowane w internecie to kolejny pomysł na zaprezentowanie kandydatury Gdańska i Metropolii w atrakcyjny i niebanalny sposób.

Od momentu udostępnienia na kanale You Tube, w piątek czwartego marca, film został wyświetlony ponad 800 razy. Link do filmu można również znaleźć na wielu tablicach w serwisie Facebook, między innymi na profilach Centrum Hewelianum, Stowarzyszenia A KuKu Sztuka, Europejskiego Centrum Solidarności, Stowarzyszenia Arteria oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Na kanale You Tube Gdańsk 2016 (www.youtube.com/2016gdansk) znajdują się, między innymi, relacje filmowe z wydarzeń takich jak Blog Forum Gdańsk, Wikimania oraz z festiwali Narracje, Monumental Art, All About Freedom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...