15.10.2010 16:01 0

Lot po serce

Dzisiaj rano (piątek, 15 października) śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Olsztyna do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na przeszczep oczekiwał 33-letni mężczyzna, pacjent Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z informacji przekazanych przez Klinikę wynikało, że przeszczep musiał być przeprowadzony w trybie pilnym, aby mężczyzna miał szansę na dalsze, zdrowe życie.

Śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PS przebazował się z lotniska MW w Darłowie na lotnisko aeroklubu w Olsztynie, gdzie oczekiwał na zakończenie operacji pobrania organu. Śmigłowiec wystartował z Olsztyna o godzinie 07:14, zaraz po przybyciu ekipy transplantacyjnej wraz z narządem do przeszczepu. Po 50 minutach lotu Mi-14PS wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna. Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. O godzinie 08:27 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Krzysztof Roszak wraz z zespołem. Około godziny 09:45 serce zaczęło bić w ciele pacjenta. Obecnie trwa kolejny etap operacji.

To 15 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 6 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

Skład załogi śmigłowca Mi-14 PS:

kpt. mar. pil. Dariusz Sionkowski- dowódca załogi por. mar. pil. Marcin Hope – II pilot bosm. szt. Mariusz Czarnuch - ratownik bosm. Adam Tepurski – technik


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24