24.12.2019 16:04 0 Kwt

Tradycja kontra nowoczesność – jak Polacy składają życzenia?

źródło: pixabay.com

W okresie świąt Bożego Narodzenia wszyscy składają sobie życzenia, czasem również w formie świątecznych kartek. Dawniej były one przesyłane najczęściej za pomocą poczty, z czasem popularne stały się także pocztówki elektroniczne. Która opcja jest obecnie najbardziej popularna?

Życzenia składamy sobie na różne sposoby. Jedni osobiście podczas dzielenia się opłatkiem, drudzy – przez telefon, a inni wysyłają pocztówki. Te ostatnie są znakomitym pomysłem, jeżeli nie mamy możliwości zrobić tego w cztery oczy.

Pierwsza malowana kartka z napisem „A Merry Christmas and happy new year to You” została wysłana w 1843 roku, a w 1870 roku przesłano pierwszą ilustrowaną kartę pocztową autorstwa księgarza Augusta Schwartza z Olenburga. Na początku funkcjonowały one tylko w obiegu lokalnym, natomiast pięć lat później dopuszczono je do obrotu międzynarodowego.

Obecnie pocztówki zawierają zdjęcie lub obrazek z motywem świątecznym bądź religijnym, a z tyłu umieszczona jest treść najczęściej gotowych już życzeń. Warto jednak zauważyć, że ręcznie napisane słowa potrafią wpłynąć na polepszenie więzi między ludźmi. Nie tylko wpływają na lepsze samopoczucie, ale pokazują, że pamiętamy o bliskich.

Najlepiej oceniane są jednak życzenia napisane odręcznie. Znacznie wygodniejsze, choć nieco gorzej postrzegane, są życzenia składane za pośrednictwem e-kartek, wiadomości SMS oraz mediów społecznościowych. Fakt, że nie musimy poświęcać na nie zbyt wiele czasu i wysiłku, powoduje, iż są one pozbawione emocji. Wciąż nie są w stanie zastąpić tradycyjnych kartek.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.