09.04.2020 08:20 0 Kwt/episkopat.pl

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne

Fot. Pixabay.com

Wielki Czwartek to wspomnienie Wieczerzy Pańskiej. Święto to rozpoczyna w Kościele katolickim obchody Misterium Zbawczego Chrystusa. W piątek (10 kwietnia) obchodzić będziemy Wielki Piątek, dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Według Biblii Jezus Chrystus podczas ostatniej wieczerzy przekazał swoim uczniom tajemnicę Eucharystii. W Wielki Czwartek Kościół katolicki wspomina właśnie to wydarzenie – tego dnia rozpoczyna się także Triduum Paschalne.

Podczas czwartkowych obrzędów wspomina się dwa sakramenty święte: Eucharystię oraz kapłaństwo. Charakterystyczne dla liturgii Wielkiego Czwartku jest obmywanie stóp przez biskupów i kapłanów, które symbolizuje służebny charakter posługi duchownych.

W Wielki Czwartek po mszy Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tak zwanej „ciemnicy”.

W tym roku z powodu ograniczeń sanitarnych, Wielki Tydzień i kończące go Triduum Paschalne większość wiernych będzie przeżywała bez obecności na mszach, liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościołach.

Ta sytuacja nie może nas uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się duchowo w modlitwę Kościoła w naszych domach, poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, prowadzone ze świątyń. Odprawiajmy w rodzinach nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, módlmy się różańcem, czytajmy Pismo Święte – informuje sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

W Wielki Czwartek szczególnie powinniśmy modlić się w intencji swoich duszpasterzy, a w Wielki Piątek – adorować krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu.

W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa, obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa w liturgii Męki Pańskiej poprzez transmisje, włączmy się w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Watykanu – powiedział bp Miziński. – W tym roku, w Wielką Sobotę, z powodu epidemii, nie możemy święcić pokarmów. Zamiast tego zachęcam, by ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Treść takiego błogosławieństwa jest m.in. na stronie Episkopatu Polski i stronach diecezjalnych.

Przypominamy, że transmisje online z 19 kościołów z regionu można śledzić również na naszej stronie. Zachęcamy również do relacji na żywo na antenie Twojej Telewizji Religijnej, która jest dostępna w Telewizji Kablowej Chopin.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24