29.03.2018 09:37 0 Kwt

Misterium Męki Pańskiej na Wzgórzach Kalwarii

W Wielki Piątek (30.03) tradycyjnie na Wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej odbędzie się Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Misterników Kaszubskich. Wydarzenie co roku przyciąga setki wiernych z całego Pomorza.

Początek Drogi Krzyżowej o godzinie 10:00 przy Kaplicy Piłata. O godzinie 15:00 w wejherowskim sanktuarium odbędzie się ceremonia Męki Pańskiej, po uroczystościach wierni wezmą udział w Drodze Krzyżowej na Kalwarii i w Sanktuarium Pasyjno - Maryjnym w Wejherowie.

Kalwaria Wejherowska jest jednym z najważniejszych punktów dla osób pielgrzymujących po terenach Pomorza. Dodatkowe uroczystości mają zwiększyć znaczenie tego miejsca, inicjatorzy mają na to pewien pomysł.

Już od kilkunastu lat przed świętami Wielkiej Nocy Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich odtwarza drogę Jezusa na Golgotę. Podczas misterium aktorzy przebrani są w stylizowane stroje ówczesnej Jerozolimy. Skazani dźwigają krzyże na których później wiszą.

W inscenizacji co roku biorą udział tłumy, ponieważ wierni chcą włączyć się w Święta Wielkanocne duchowo – mówi ojciec Daniel Szustak, gwardian wejherowskiego klasztoru Franciszkanów. - Takie rekonstrukcje są bardzo potrzebne, ponieważ uzmysławiają jak wielkie było poświęcenie Jezusa dla każdego z nas. Znoszenie wyzwisk i kpin, a zwłaszcza męki na krzyżu, dowodzi ogromnej miłości, jaką Jezus darzy każdego z nas. Co ważne, to przesłanie jest dziś nadal aktualne. Za krzywdy, które wyrządzamy swoimi słabościami i grzechami, możemy zadośćuczynić jedynie miłością do bliźniego.

Ta nietypowa droga krzyżowa przyciąga do Wejherowa tysiące ludzi. Inscenizacja wjazdu Jezusa do Jerozolimy odbywa się po raz dziewiąty, a tradycja Misterium Męki Pańskiej sięga 2002 roku. Na przestrzeni tego czasu wydarzenie to zyskało status jednej z najważniejszych rekonstrukcji historycznych w regionie. Misterium jest dla uczestników symbolicznym początkiem Świąt Wielkiej Nocy.

Wiele osób odbiera to jako wyjątkowe przeżycie religijne i bardzo nas to cieszy. Unaocznienie męki Chrystusa wywiera na uczestnikach duże wrażenie i daje do myślenia. Niestety, w dzisiejszych czasach często priorytetem jest zrobienie zdjęcia albo nakręcenie filmu komórką, choć niektórym udaje się jedno z drugim połączyć – wyjaśnia Wojciech Rybakowski, reżyser inscenizacji i prezes Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich.

Szczegółowe informacje na temat Triduum Paschalnego znajduje się na stronie wejherowskiego sanktuarium.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24