06.06.2011 09:36 0

Gdynia: Rozpoczyna się BALTOPS 2011

Trzynaście państw Partnerstwa dla Pokoju weźmie udział w tegorocznym ćwiczeniu BALTOPS. Faza morska rozpocznie się w poniedziałek, 6 czerwca i potrwa do piątku 17 czerwca. Okręty i lotnictwo morskie operować będzie na Bałtyku oraz w Cieśninach Bałtyckich.

Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu fregatę rakietową, trałowce, okręt podwodny oraz śmigłowce. Baltops to największe na Bałtyku manewry morskie. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Faza morska poprzedzona będzie etapem portowym (4-5 czerwca w Kilonii), podczas którego załogi wezmą udział w ostatnich odprawach i ustaleniach przed praktycznymi manewrami na morzu. Faza morska rozpocznie się w poniedziałek, 6 czerwca.

Po wyjściu w morze okręty sformują grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem morskim będą prowadzić operację pokojową, której celem jest utrzymanie stabilizacji w rejonie objętym kryzysem międzynarodowym oraz dostarczenie pomocy humanitarnej. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia jednym ze źródeł kryzysu jest spór o kontrolę istotnych tras żeglugowych na morzu, od których zależne są gospodarki poszczególnych państw. Ponadto w jednym z tych państw dochodzi do katastrofy humanitarnej.

W ćwiczeniu udział wezmą siły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki operujące na lądzie. W tegorocznych manewrach BALTOPS uczestniczą Belgia, Dania, Estonia, Francja, Gruzja (w roli obserwatorów), Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja i USA.

Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w BALTOPS 2011 siły okrętowe i lotnicze – fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt podwodny ORP „Kondor”, trałowce ORP „Gardno”, ORP „Nakło”, ORP „Drużno” oraz śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ . Będą one wykonywać zadania związane głównie z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych. Fregata rakietowa będzie wykonywać m.in. zadania monitoringu żeglugi i osłony transportu morskiego. Będzie operowała w grupie taktycznej wspólnie z jednostkami ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Francji, Rosji i Holandii. Jednym z zadań będzie także poszukiwanie „wrogiego” okrętu podwodnego we współdziałaniu ze śmigłowca mi Mi-14 PŁ. Trałowce odpowiedzialne będą za obronę przeciwminową i wytyczanie bezpiecznych torów wodnych w rejonie objętym kryzysem. Natomiast okręt podwodny ORP „Kondor” będzie wykonywał zarówno zadania ofensywne jak i defensywne. Najważniejsze to nękanie jednostek transportu morskiego oraz osłona szlaków morskich, a także monitoring żeglugi i wykrywanie wszelkich naruszeń postanowień międzynarodowych.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową, a tym samym na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i międzynarodowej współpracy na morzu. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w tych manewrach od 1993 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24