06.06.2011 11:39 0

Gdańsk: Instytut Lecha Wałęsy w Willi Narutowicza

„Willa Narutowicza” stanie się siedzibą Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”. W ten sposób po 15 latach działalności Instytut zyska godną i reprezentacyjną siedzibę w stolicy.

Dodatkowo zabytkowy dworek zostanie wyremontowany, a Instytut będzie mógł rozwinąć działalność edukacyjną i wystawienniczą. W piątek, 4 czerwca 2011 r., marszałek Adam Struzik i prezes Instytutu w obecności prezydenta Lecha Wałęsy podpisali umowę dzierżawy obiektu.

Dobrze, że po tylu latach działalności Fundacja znalazła miejsce, w którym będzie mogła się dalej rozwijać – powiedział prezydent Lech Wałęsa.

Cieszę się, że udało nam się znaleźć formułę, dzięki której potencjał tego miejsca zostanie w pełni wykorzystany. Pamiętajmy, że „Willa Narutowicza” to miejsce szczególne, nie tylko z uwagi na walory architektoniczne budynku, ale przede wszystkim historyczne. Siedziba, która powstała dla prezydenta II Rzeczypospolitej, dziś symbolicznie trafia w ręce prezydenta III Rzeczypospolitej. Myślę, że trudno sobie wymarzyć lepsze przeznaczenie dla takiego miejsca – podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Wydzierżawianie budynku przez Instytut Lecha Wałęsy to z jednej strony zagwarantowanie dla tak ważnej instytucji reprezentacyjnej siedziby, a z drugiej gwarancja, że „Willa Narutowicza” będzie miejscem otwartym dla mieszkańców stolicy i całego kraju. Dzięki nowym przestrzeniom Instytut będzie mógł poszerzyć pole swojej dotychczasowej działalności. W planach jest m.in. działalność edukacyjna, jak prowadzenie warsztatów dla młodzieży dotyczących współczesnej historii Polski, działalność konferencyjna i wystawiennicza, w tym otwarcie ekspozycji dotyczącej polskiej drogi do wolności i historii „Solidarności”. Dodatkowo Fundacja zobowiązała się do wykonania generalnego remontu, a później prac konserwatorskich i napraw zabytkowego budynku.

Chcielibyśmy, aby było to miejsce otwarte i dynamicznie działające. Ma być przyjazne dla społeczeństwa, w tym oczywiście dla warszawiaków i sąsiadów willi. Istotne jest, by miejsce, które przez swą historię powinno służyć zachowaniu pamięci, jednocześnie promowało postawy nowoczesnego patriotyzmu – podkreśla Piotr Gulczyński Prezes Zarządu Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”.

„Willa Narutowicza” powstała ok. 1921 r. według projektu Mariana Kontkiewicza dla pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej. Budynek jest znakomicie położony, przy ulicy Parkowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu, Parku Łazienkowskiego i obiektów rządowych.

Willa została zbudowana w tzw. „stylu dworkowym” i mimo licznych powojennych przekształceń zachowała jego najczytelniejsze znamiona. Sam autor projektu – Marian Kontkiewicz był jednym z czołowych warszawskich architektów początku XX w. Dworkowy charakter willi nie jest przypadkowy. Odzwierciedla charakterystyczną dla tego okresu fascynację polską architekturą dworkową przełomu XVIII i XIX w.

Niestety, Gabriel Narutowicz nie zdążył tu zamieszkać – 16 grudnia 1922 r., został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego w Zachęcie. Podobno Narutowicz nosił się z zamiarem, aby w przyszłości przekazać swój dom na cele społeczne. Podczas II wojny światowej, w 1944 r. budynek uległ znacznemu zniszczeniu. Po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa, a następnie wyremontowany i rozbudowany. W 1948 w willi ulokowano żłobek miejski, a w latach 1964-2000 mieściła się tu Szkoła Pielęgniarstwa. W 2001 r. willę przekazano samorządowi województwa mazowieckiego. W 2009 r. wpisano ją do rejestru zabytków.

W ostatnich latach budynek był tymczasową siedzibą Mazowieckiego Zarządu Nieruchomości. W 2010 r. pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego, a Fundacją „Instytut Lecha Wałęsy” rozpoczęły się rozmowy na temat ewentualnego wydzierżawienia willi przez Instytut. 31 maja 2011 r. Zarząd Województwa podjął ostateczną decyzję w tej sprawie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24