11.11.2018 09:00 0 raz

Dzień odzyskania niepodległości – skąd wzięło to święto?

Zdjęcie ilustracyjne, fot. archiwum

W 99. rocznicę odzyskania niepodległości, we wszystkich polskich miastach odbędą się uroczyste obchody. Oprócz tego, że 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy, stanowi on największe patriotyczne święto. Jaka jest jego geneza?

W 1918 roku, po 123 latach nieobecności, Polska powróciła na mapę Europy. Święto upamiętniające to wydarzenie zostało wprowadzone do kalendarza ustawą z 23 kwietnia 1937 roku i przypadało 11 listopada. Oficjalne obchody zostały zniesione zaraz po wojnie, a powróciły dopiero po transformacji systemowej w 1989 roku.

Od tego czasu, każdej jesieni, 11 listopada na ulicach dominuje biel i czerwień. Wszystkie gmachy urzędów i instytucji przyozdobione są flagami. Narodowe barwy pojawiają się również w oknach i na balkonach domów. W bieżącym roku, ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości, święto ma szczególny charakter.

Na Pomorzu zaplanowano liczne ceremonie upamiętniające te wydarzenia. Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległość w wielu miejscach rozpoczęły się już 9 i 10 listopada. Wydarzenia te zapowiadaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24