08.01.2018 13:37 37 Redakcja/SM Wejherowo

Wejherowo: trzy przejścia dla pieszych bezpieczniejsze

Źródło: SM Wejherowo

W listopadzie 2017 roku Straż Miejska w Wejherowie przeprowadziła kontrolę stanu oświetlenia ulic i punktów świetlnych. Chociaż wyniki kontroli wykazały, że miejskie latarnie w zdecydowanej większości działają poprawnie, nie zabrakło wniosków o doświetlenie dziewięciu przejść dla pieszych. Trzy z nich już wykonano.

Kontrola straży miejskiej trwała od 9 do 17 listopada. Funkcjonariusze prowadzili swoje działania w godzinach nocnych, by łatwiej było stwierdzić ewentualne nieprawidłowości. Łącznie sprawdzono 217 ulic i 2575 punktów świetlnych. Tylko niespełna 2% z nich wymagało naprawy – lampy umieszczone na słupach nie świeciły. Więcej o tej akcji pisaliśmy tutaj.

Jednak ogólnie dobry stan oświetlenia ulicznego w Wejherowie nie oznacza, że nie ma nic do zrobienia w tym względzie. Strażnicy zawnioskowali do prezydenta miasta o wykonanie doświetlenia dziewięciu przejść dla pieszych, z czego trzy zostały już wykonane – dwa na ulicy Pomorskiej i jedno na ulicy 12 Marca.

To nie koniec zmian, na których skorzystają zarówno piesi, jak i kierowcy w Wejherowie. Trwają prace projektowe nad doświetleniem kolejnych przejść.

Źródło: SM Wejherowo

Źródło: SM Wejherowo

Słaba widoczność ogranicza czas reakcji kierowcy. Niestety, w wielu sytuacjach zdarzeniach drogowych z udziałem pieszych wina leży również po ich stronie.

Piesi wchodzą na przejścia, nie upewniając się, czy kierowca zamierza ich przepuścić. Dogłębnym przykładem jest ul. Sobieskiego. Największe zagrożenie występuje w czasie korków drogowych. Jeden pas ruchu jest zablokowany, a drugim odbywa się normalny ruch. Piesi bez upewnienia się wychodzą za stojących aut na drugi pas, wprost pod nadjeżdżające samochody – podsumowuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...