13.01.2018 11:30 1 Redakcja

Można już się zameldować bez wychodzenia z domu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Choć czasami jest krytykowany jako relikt minionej epoki, obowiązek meldunkowy nadal istnieje w Polsce. Od 2018 roku można jednak skorzystać z uproszczonej formy jego załatwienia, bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki usłudze E-meldunek.

Obowiązek meldunkowy dotyczy przede wszystkim osób, które zmieniają stałe miejsce swojego zamieszkania, a także powracających z zagranicy, bez meldunku na terenie Polski. Innymi słowy, obowiązek meldunkowy obejmuje każdą osobę zamieszkującą na obszarze Rzeczypospolitej Polski.

Usługa E-meldunek powstała w Ministerstwie Cyfryzacji, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Umożliwia ona przemeldowanie oraz zameldowanie osób dorosłych i dzieci. Aby niej korzystać, należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Cyfryzacji.

Do wyboru jest sześć opcji: meldunek obowiązkowy; pobyt stały lub czasowy dłuższy niż trzy miesiące; wymeldowanie z pobytu stałego; wymeldowanie z pobytu czasowego; zameldowanie na pobyt stały (dla cudzoziemców); zameldowanie na pobyt czasowy (dla cudzoziemców). Tożsamość należy potwierdzić za pomocą Profilu Zaufanego (eGO).

W przypadku gdy meldujemy sami siebie, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest dołączenie upoważnienia w formie załącznika – przypomina MSWiA.

Złożenie wniosku jest bezpłatne. Odpłatnie (17 zł) jest wydawane zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, o które również można wnioskować online.


E-meldunek jest kolejną, uruchomioną przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, e-usługą ułatwiającą obywatelom kontakt z administracją. Bez konieczności wychodzenia z domu można już m.in. zamówić odpisy aktów stanu cywilnego i za to zapłacić, złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub zgłosić utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...