13.02.2018 12:37 1 Kwt/UM Gdynia

Podchorążowie ruszyli w rejs po Zatoce Perskiej

fot. kmdr por. Wojciech Mundt

Polscy i zagraniczni podchorążowie studiujący w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni wypłynęli w rejs. W poniedziałek (12 lutego) z portu wojennego w Gdyni wypłynął okręt ORP „Wodnik”. Studenci wypłynęli w rejs na Zatokę Perską.

Łącznie na statku przebywa 50 podchorążych i załoga. Na pokładzie okrętu znaleźli się polscy i zagraniczni podchorążowie, czyli obywatele Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Studenci przejdą pełne szkolenie i zdobędą nowe doświadczenie.

W trakcie praktyki na okręcie będą podzieleni na różne grupy szkoleniowe ze względu na rok studiów. Piętnastu podchorążych z Kuwejtu oraz 10 podchorążych z Kataru odbędzie praktykę astronawigacyjną, podczas której będą mogli wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną, pływając po wielu ciekawych z nawigacyjnego punktu widzenia akwenach. Będzie to dla nich prawdziwy sprawdzian umiejętności oraz wyznacznik efektywności przyswajanych informacji w murach Akademii – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

Drugą grupę podchorążych stanowi 15 obywateli Arabii Saudyjskiej, którzy będą uczyć się podstaw funkcjonowania na okręcie. Swoją praktykę specjalistyczną odbywa także dziesięciu polskich podchorążych, studentów trzeciego roku. Będą oni wsparciem dla kadry dydaktycznej akademii oraz załogi okrętu.

Jako przyszli oficerowie sprawdzicie się w trudnych warunkach. Czeka was wiele wyzwań. Rejs jest długi pod kątem nawigacyjnym, a także pod kątem rozstania. Będziecie się mogli teraz w takich warunkach sprawdzić. Życzę powodzenia, wytrwałości i dobrych ocen – mówił przy gdyńskim nabrzeżu do podchorążych wypływających w rejs kom. Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów.

Głównym celem rejsu jest trening umiejętności nawigacyjnych i taktycznych.

Nieważne, gdzie w przyszłości będziecie pływać, macie być dobrymi oficerami, dobrymi marynarzami, to będzie wasze rzemiosło. Dowiecie się, czego później możecie wymagać od swoich marynarzy. Każdy musi przejść wszystkie szczeble, aby zobaczyć, jak to wygląda od podstaw – mówił do podchorążych kom. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Okręt ORP „Wodnik” uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej.

fot. Lechosław Dzierżak

fot. Lechosław Dzierżak


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...