14.02.2018 19:20 1 raz

Leśnicy z Nordy wieszczą nadchodzącą wiosnę

Dno lasu wypełnią łany kwitnących zawilców (Fot. J. Kuczyńska/Nadleśnictwo Strzebielino)

Choć za oknami śnieg, na termometrach – niskie temperatury, a na kartach kalendarza luty, to pracownicy lasów już zauważają pierwsze symptomy nadchodzącej wiosny. Najpierw z zimowego snu obudzą się kwiaty. Niebawem lasy i pola rozbrzmiewać będą wiosennym śpiewem ptaków.

W słoneczne dni głosem godowym odzywają się już sikory, trznadle, kowaliki i dzięcioły: duży i czarny. Nabrzmiałe pąki leszczyny są gotowe, by w cieplejszy dzień wypuścić swe karminowe kwiatki – relacjonuje Jadwiga Kuczyńska z Nadleśnictwa Strzebielino. – Kwitnienie leszczyny wyznacza początek przedwiośnia. To taki przyrodniczy nowy rok – wyjaśnia.

Coraz więcej znaków, które podczas swej pracy napotykają leśnicy z Kaszub, świadczy o tym, że zbliża się wiosna. Dzieje się tak, chociaż za oknami jeszcze leży śnieg.

Z każdym tygodniem zakwitnie więcej i więcej kwiatów. Wykorzystują nieograniczony dostęp do światła, jaki mają w okresie, kiedy drzewa pozostają jeszcze bezlistne. Dno lasu wypełni się kobiercem białych i żółtych zawilców, fiołkowych przylaszczek i niepozornych złoci żółtych. Pojawi się miodunka ćma, ciekawa roślina, której kwiaty z początku są różowe, a później pod wpływem słońca zmienią stopniowo kolor na fioletowy. Na poboczach dróg i skrajach lasu pojawi się podbiał, którego żółte kwiaty mogą być słusznie kojarzone z wiosennym słońcem – opisuje przedstawicielka Lasów Państwowych.

Po zimowej przerwie „obudzi” się również świat zwierząt.

Pojawią się pszczoły, trzmiele i inne owady. Z ziemi wyjdą dżdżownice. Z odrętwienia zimowego obudzą się żaby, z których pierwsza będzie żaba trawna. Wkrótce pojawią się pierwsze zajączki i warchlaki dzików – wylicza Jadwiga Kuczyńska. – Dużo będzie się działo w świecie ptaków. Wraz z pierwszym ociepleniem powrócą skowronki, czajki, szpaki i żurawie, które zdecydowały się odlecieć w cieplejsze strony. Nierzadko zaskoczy je jeszcze nawrót zimy, ale taka jest cena za możliwość zajęcia najlepszego miejsca na gniazdo. W dalszej kolejności pojawią się zięby, rudziki, grzywacze, skowronki borowe zwane lerkami, długoogoniaste pliszki, śpiewaki i paszkoty, pokrzywnice, potrzeszcze, a także bliźniaczo do siebie pierwiosnki i piecuszki – podsumowuje.

Innymi słowy – las, łąki i pola wypełnią się charakterystyczny, wiosennym ptasim śpiewem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24