08.03.2018 16:00 30 mike

Od zawsze chciała być strażakiem – i spełniła swoje marzenie

Fot. TTM

Choć trudno już znaleźć profesję, w której nie miałaby swoich przedstawicielek płeć piękna, kobieta w strażackim uniformie to wciąż rzadko spotykany widok. Jednak w OSP Choczewo służy 19-letnia Patrycja Kowalska i mimo młodego wieku, jest już pełnoprawnym strażakiem.

Patrycja Kowalska od zawsze chciała być strażakiem i od małego dorastała w tym środowisku.

Wychowałam się wśród starszych strażaków. Już jako młoda dziewczyna brałam udział w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Aby kontynuować swoją przygodę, wybrałam szkołę średnią o profilu strażackim – wspomina.

Fot. TTM

Fot. TTM

Obecnie pani Patrycja ukończyła wszystkie kursy i zdała – za pierwszym razem – wymagane egzaminy. Jest więc pełnoprawnym strażakiem. Wciąż jednak wiele się uczy i regularnie wyjeżdża na akcje. Dopiero przed nią najpoważniejsze wyzwanie – gaszenie pożaru. Jednak, jak podkreśla, jest już w pełni przygotowania na takiego działania i niesienia pomocy.

Nie robię wszystkiego naraz. Najczęściej stoję z boku i po prostu pomagam – wyjaśnia pani Patrycja.

Spośród poważniejszych zdarzeń, w których brała już udział, były wypadki drogowe. Pod czujnym okiem bardziej doświadczonych kolegów pani Patrycja pomagała poszkodowanym. Zresztą zawsze, gdy tylko może, wyrusza na akcje, by pomagać.

Gdy wyje syrena, zawsze stawiam się na miejscu. Niestety, często się to zdarza w momencie, kiedy akurat jestem w szkole… – mówi pani Patrycja.

Fot. TTM

Fot. TTM

Na początku miała trochę obawy, czy spotka się z akceptacją w męskim środowisku strażaków. Szybko jednak się okazało, że koledzy nie tylko akceptują panią Patrycję, ale starają się jej pomagać, gdy nie radzi sobie z jakimś zadaniem.

Marzeniem pani Patrycji jest kontynuowanie nauki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, a później – służba w Państwowej Straży Pożarnej.

Jestem upartą osobą, więc będę dążyła do tego celu – podsumowuje pani Patrycja.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...